reklama

Vyhrajte boj s vodním kamenem

Není mezi námi snad nikdo, kdo by se nepotýkal s vodním kamenem v jakékoli z jeho podob. Vodní kámen usazující se prakticky všude, kam se dostane tvrdá voda, je náš velký nepřítel. Kapky zaschlé tvrdé vody dokážou proměnit kohoutek u umyvadla, sprchovou zástěnu anebo koupelnovou vodovodní baterii v nevzhledné místo. Jak tedy vyzrát na tohoto žrouta naší trpělivosti a jak včas odhalit tuto skrytou hrozbu na předmětech naší domácnosti? Na tuto otázku se dnes pokusíme dát odpověď v našem článku.

i (Zdroj: archiv redakce)
Vyhrajte boj s vodním kamenem

Jako vždy i v tomto případě je nejlepším řešením udělat preventivní kroky a zasáhnout proti usazování kapek tvrdé vody již předem. Takto můžeme řešit situaci v případě, že si pořizujeme novou koupelnu anebo rekonstruujeme a vybíráme nové zařizovací předměty. Někteří současní výrobci pamatují na tuto skutečnost a opatřují vybavení koupelen a toalet takzvanou anticalcovou úpravou. Tato vrstva brání usazování nečistot a veškerých vodních sedimentů. S takto povrchově upravenými zařizovacími předměty se setkáváme například u výrobců: Jika s úpravou Perla Glass nebo Ravac v úpravě AntiCalc. Na takto upravených površích kapky vody nezasychají, ale sjíždějí dolů.

Povrch sprchových koutů, obkladů, zrcadel, umyvadel a umyvadlových skříněk můžeme udržovat v dobrém stavu pomocí octové vody. Časté omývání nebude zapotřebí, pokud po osprchování či okoupání stáhneme vodu ze zástěn stěrkou na sklo. Stejně tak můžeme využít i prostředky, které vytvářejí na skle povrch, po němž kapky stékají samy dolů a nezasychají na povrchu anebo nám takovéto přípravky mohou pomoci alespoň při leštění.

Podle toho, jak dochází k usazování vodního kamene v elektrické varné konvici, si můžeme docela dobře představit, jako to asi vypadá s topným tělesem v naší automatické pračce. A nejen to, může to být pro nás zároveň signál, že máme v domácnosti opravdu hodně tvrdou vodu, pokud se usazeniny vytvářejí nevídaně rychle. Dalším takovým signálem pro nás, že v naší domácnosti je tvrdá voda, je to, že při mytí rukou či těla mýdlem mýdlo výrazně méně pění a mnohem rychleji se smývá. To je velmi špatná zpráva zvláště pro náš bojler, pračku, myčku atd.

Vyhrajte boj s vodním kamenem
Vyhrajte boj s vodním kamenem (Zdroj: )
Vyhrajte boj s vodním kamenem
Vyhrajte boj s vodním kamenem (Zdroj: )
Vyhrajte boj s vodním kamenem
Vyhrajte boj s vodním kamenem (Zdroj: )

Víme-li o tvrdé vodě v domácnosti, můžeme si pořídit nejrůznější speciální filtry, například pro pračku takový, který pasuje do kohoutku pračky, na potrubí v domácnosti zase filtr k instalaci přímo před spotřebiče, které má chránit.  Uhlíkové filtry zajistí odstranění chloru a jeho sloučenin, dále různých škodlivých a nepříjemně páchnoucích sloučenin anebo zákalu a barvy z vody. Mechanické filtry zabraňují průchodu nejrůznějších nečistot do potrubí. Oba druhy filtrů lze použít dohromady.  Před bojler, pračku nebo přímo před rodinný dům můžeme připojit také magnetickou úpravnu vody, jejímž úkolem je upravit tvrdou vodu tak, aby získala vlastnosti vody měkké. Proces probíhá tak, že minerální látky za pomoci magnetu vytvoří krystalky, které se pak odchytí v mechanickém filtru s vložkou.

Mnohé dobré tipy na úklid v domácnosti naleznete také v našem článku s názvem „Jak na jarní úklid aneb uklízíme ekologicky“, v němž jsme se soustředili na využití běžných doma dostupných čisticích prostředků s doslova zázračnou silou. Řadíme k nim především jedlou sodu, citronovou šťávu, ocet, kyselinu citronovou nebo jedlou sůl.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: calmat.net, it.allconstructions.com, vimeo.com, reflectionspooltilecleaning.com, home-dzine.co.za, merchantcircle.com, traceysnorwex.blogspot.com, purechoice.co.uk, hydro-lyte.com

Publikováno: 5. 9. 2013, Autor: