reklama

Jak na okna v podkroví

Podkrovní bydlení je současným aktuálním trendem. V tomto prostoru přímo pod střechou se krásně spí (za předpokladu, že máte dobrou izolaci), také je to ideální místo pro vytvoření útulné klubovny, či herny, ale coby prostor pro kuchyň je podkroví také velice vhodným interiérem. Vždy je však na výsost důležité denní světlo a s ním související podkrovní okna.

Zaměříme-li se na samotnou konstrukci okenicpodkroví, je na první pohled jasné, že se bude znatelně lišit od konstrukce klasických interiérových oken. Můžeme se zde setkat také mnohdy i s archivními druhy průhledů, či jinak atypickými typy stavebních detailů, jako jsou například okna, řešená (z pohledu interiéru) jako skulpturické lunety a výjimkou nejsou ani kulatá okna.

Pro kvalitu podkrovních oken z pohledu exteriéru je velice podstatný například materiál, použitý na takzvané plechové rámování nebo, chcete-li oplechování rámů oken.  V případě střešních oken se osvědčil například jinak ne příliš populární materiál, kterým je zinek. Pro účely oplechování je však velice vhodný, neboť dokonale odvádí dešťovou vodu od spár a spojů a odpuzuje i tající sníh.

Jak na okna v podkroví
Jak na okna v podkroví (Zdroj: )
Jak na okna v podkroví
Jak na okna v podkroví (Zdroj: )
Jak na okna v podkroví
Jak na okna v podkroví (Zdroj: )

Okna v podkroví si více, nežli jakákoliv jiná okna, zaslouží při jejich výběru vaši pozornost obzvláště v případě, zaměříme-li se na polohu posunu při otevírání okenice. Nejběžnějším polohováním je bezpochyby výklopné otevírání směrem nahoru. Je to však poměrně namáhavý způsob a pro menší postavy je nadlidský úkol zavírání takovýchto oken. Zkrátka, jde to velice ztuha. Výklopný posun otevírání střešních oken však bývá cenově nejdostupnějším řešením a pokud je právě cena důležitým parametrem i pro vás, pak raději volte variantu spodního výklopu.

Peníze a s nimi související úspory, hrají důležitou roli i s ohledem na dlouhodobější hledisko, tedy na efektivní úsporu a snížení tepelně-izolačních ztrát a úsporu nákladů na vytápění.  Je tedy dobré mít informace z první ruky, a proto se nebojte využít znalosti skutečných odborníků nejen na střešní okna, ale také na výstavbu energeticky úsporných staveb a expertů ekologické materiály. Uvidíte, že pár vyměněných e-mailů, popřípadě nějaká ta osobní schůzka se vám rozhodně vyplatí a pakliže nevyužijete získané informace zrovna při budování, či výměně podkrovních oken, neztratí se vám a najdete pro jejich využití příležitost například při rekonstrukci některé z dalších místností vašeho obydlí.

Lucie Sýkorová

Foto: freshome.com

Publikováno: 5. 3. 2014, Autor: