Ucpané odpady, problém, se kterým bychom mohli bojovat už preventivně, není při běžném provozu domácnosti bohužel žádnou výjimkou. Na stěnách výpustí z van, umyvadel, dřezů a hlavně v potrubí se usazují tuky, nečistoty, vlasy, mycí přípravky a rovněž zbytky pracích prášků. Jakmile se hromadí delší dobu, zúží se prostor v odpadním potrubí natolik, že ucpání na sebe nenechá dlouho čekat.
Nepodceňujte prevenci
Sifon pod vanou, umyvadlem nebo dřezem slouží v prvé řadě jako pachový uzávěr, má i funkci zachycovače mechanických nečistot. Nejčastější příčinou vyvolávající tyto problémy bývá mastnota a vlasy. Podle konstrukce sifonu a spádu odpadního potrubí taková situace může nastat za několik let, avšak v některých případech už za několik týdnů používání. Do čištění sifonu se obvykle nikomu moc nechce, pomalejší odtékání tak řešíme obvykle pouze jednorázově, použitím zvonu anebo louhu. Včasné vyčištění sifonu je ale tou nejjednodušší metodou, jak obnovit maximální funkčnost odpadního potrubí a sifonů ještě včas.
Pomoci může zvon a pumpa
Nečistota se usazuje obvykle hned v prostoru hrdla dřezu, to je hned za mřížkou odpadu. V takovém případě často stačí prošťouchnout mřížku kupříkladu šroubovákem anebo použít zvon. Zvonem lze zesílit tlak na vodu, vytvoří se tak tlakový ráz, který by měl prorazit i poměrně vzdálenou ucpávku. Jestliže jste se rozhodli pro práci se zvonem, je bezpodmínečně nutné mít ve všech větvích mezi zvonem a ucpávkou jen vodu bez vzduchu. Rytmickým stlačováním se přenášejí na vodu rázové vlny, díky nim se zvedá vodní sloupec a opětovně zase klesá. Tímto způsobem zároveň rozpohybujete a následně odstraníte ucpávku. Další možností jsou takzvané ruční sací pumpy. Pracuje se s nimi obdobně, jako se zvonem. Pumpa se přisaje na výpusť dřezu, nebo umyvadla a pohybem pístu se vytvoří buďto tlak anebo podtlak. Zvon ani ruční pumpa nejsou nijak finančně náročné varianty, jak vyřešit ucpaný odpad.
Další možnost – instalatérské pero
Vyzkoušet lze i pročištění odpadu za použití instalatérského pera. To je k dostání v instalatérských potřebách nebo v hobby marketech. Odlišné jsou průměrem a délkou ohebné pružiny. Při práci s perem je nutné nejprve demontovat sifon, aby bylo možné dostat se do potrubí. Po demontáži se vloží špička pera do potrubí a zasunuje se co nejdále. V případě, že se setkáte s odporem, začněte s otáčením klikou na konci pera. Přitom je nutné tlačit pero dopředu. Zkoušejte perem točit také na druhou stranu. To je způsob, kterým by se vám mělo podařit odstranit měkkou, nepříliš velkou ucpávku z potrubí. Namontujte zpět sifon, vyzkoušejte následně dotažení všech spojů, a také to, zda vše dokonale těsní. Pokud ne, vyměňte těsnění. Jestliže si myslíte, že je ucpávka odstraněna, pusťte vodu a sledujte, zda odtéká. Nakonec můžete dočistit odpad pomocí chemických přípravků.
Tip redakce
Pokud nemáte doma ani chemické čisticí prostředky ani gumový zvon a váš odpad neodtéká, je možné si vypomoci sprchou. Odšroubujte ze sprchové hadice hlavici. Hadici pevně přitiskněte k mřížce odpadního otvoru. Pro dosažení dostatečného tlaku utěsněte po stranách hadici mokrým hadrem. Ten pořádně přitlačte. Pod dostatečným tlakem pak pusťte vodu do hadice, aby se podařilo díky tomuto tlaku prorazit ucpávku vzniklou z nečistot v potrubí. Ve většině případů tato poměrně jednoduchá metoda zabírá.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: bathroomsolution.blogspot.com, mustknowhow.com, 411plumb.com, bild.topteam-web.de, galleryhip.com, brandonsepticservices.com, lelandplumbing.com
Publikováno: 22. 8. 2014, Autor: