Léčba vůní – aromaterapie, která spočívá v působení vonných látek na lidský organismus, patří mezi alternativní přírodní léčebné metody. Jistý druh aromaterapie používal Imhotep v Egyptě už před 5000 lety. Byl pak uznáván jako bůh medicíny a léčení. Ve starověku patřila k nejoblíbenějším kombinace masáže a aromatických olejů.
Byliny jejich vonné složky byly využívány i keltskými druidy, kteří je používali například k vykuřování obydlí jako zdravotní prevenci léčbu. Na rozpálené pánvičce škvířili aromatické byliny, ale sami je nikdy nepěstovali. Věřili totiž, že bylina sama si vybere vhodné místo, na kterém chce růst a které jí dává tu největší léčivou sílu. Tu by pak rostlina po přesazení pozbyla.
Úcta, se kterou Izraelité nahlíželi na byliny, vyplývá i ze samotné Bible. Oleje a aromatické látky u nich měly hodnotu pokladů. Jako takové nacházely uplatnění při vaření, svícení, náboženských obřadech a hlavně při léčbě a při kosmetickém využití. Samotná královna ze Sáby obdarovala vzácným olejem krále Šalamouna, když za ním přicestovala. Olejem se rovněž splácely také královské pohledávky jiným státům. I při pohřebních obřadech měly oleje svůj velký význam. Používaly se při balzamování a mumifikování.
Lampy – velká inspirativní fotogalerie
V Německu v 16. století vznikla takzvaná moderní aromaterapie, při níž se používaly esenciální oleje. Dnes máme ve zvyku využívat je k provonění místností, do koupelí a k masážím a jako přídavek do mastí a parfémů.
K provonění domova nám mohou sloužit stejně dobře čerstvé řezané květiny, vonné pokojové rostliny, ale i různé sušené květy ve směsích, takzvané potpourri. Stále oblíbenější se stává odpařování přírodních aromatických esenciálních olejů, kterým se někdy také říká vonné silice, nebo éterické oleje. Ty se používají v aromalampách. Tyto oleje jsou extrahovány z rostlin. Jejich kvalitu výrazně ovlivňuje lokalita, v níž jsou rostliny pěstovány, dále doba sklizně a rovněž tak i způsob zpracování. Při zahřívání v aromalampách se z těchto olejů uvolňuje nejen vonná, ale i léčebná složka do ovzduší.
Vonné oleje i aromalampy dnes zakoupíte běžně v prodejnách s keramikou, v květinářstvích, v drogeriích, v hobby marketech i v obchodech s dekoračními předměty a také ve specializovaných prodejnách zaměřujících se na zdravý životní styl. Při výběru aromalampy záleží spíše na vašem vkusu a na tom, kde chcete aromalampu doma umístit. Při jejím nákupu se zaměřte na to, aby měla odpařovací část na vodu dostatečný objem a voda se do ní pak nemusela příliš často doplňovat.
Další možností, jak provonět vzduch v bytě a využít léčebných aromaterapeutických účinků je zakoupit si vonné tyčinky. Pamatujte na to, že zapálené vonné tyčinky ani aromatické lampy, v nichž hoří svíčky, by se neměly nenechávat bez dozoru.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: objects.designapplause.com, product-images.highwire.com, holisticimports.com, aromashop.in, thefairtradestore.co.uk, diytrade.com, thehouseofwinsor.com, 7kilometr.com, naturalleaforganics.com, spanningtheworld.com, burnecoscents.com, sandstouch.com, bellirosa.com, graceessentials.com, mydecorative.com, balancethebody.co.uk, wide-wallpapers.net, spaschool.lv, aromaspatherapy.com, evolutionsclinic.co.uk, chrysalis-beautysalon-spa.com, massageinmeridian.com, educationgarden.co.uk
Publikováno: 1. 10. 2014, Autor: