reklama

Kotle na tuhá paliva

Bez tepla to nejde, doba jeskyně s otevřeným ohněm je dávno za námi, a tak uvažujeme o pořízení nového či výměnu stávajícího kotle.

i (Zdroj: archiv redakce)
Kotle na tuhá paliva

Dle druhu paliva je dělíme na kotle na tuhá paliva (dřevo, biomasa, uhlí, koks), plynná paliva (převážně zemní plyn), kapalná paliva (topný olej), elektrokotle. Dnes se budeme věnovat kotlům na tuhá paliva. Posledních pár let se objevuje stále častěji využití obnovitelných zdrojů. Obnovitelným zdrojem (tzv. biomasou) jsou dřevní brikety, dřevní pelety, kusové dřevo, alternativní pelety, obilí, štěpka a piliny, balíková sláma.

Další možností je využívání klasických neobnovitelných tuhých paliv. Mezi ně řadíme hnědé a černé uhlí, brikety, koks a už nyní je jasné, že při zvolení tohoto druhu paliva se sazím nevyhneme. Kromě místa na kotel na tuhá paliva potřebujeme ještě místo pro skladování. Z hlediska financí, prostoru kotelny i způsoby obsluhy je nutné rozhodnout se mezi kotlem s ručním přikládáním či automatickým kotlem se zásobníkem paliva.

U kotlů na biomasu je automatický způsob doplňování paliva propracovaný do detailu a palivo stačí doplňovat i třeba jednou za tři dny.

Na závěr bychom ještě měli zvážit, které palivo je v místě, kde ho budeme potřebovat, dostupné. Před objednáním velkého množství se doporučuje, hlavně v případě pelet, vyzkoušet nejprve vzorek. Bohužel kvalita je různá a v případě nekvalitních pelet nejen klesá výhřevnost, ale časem se kotel i častěji ucpává. Rozhodně však není důvod se kotle na tuhá paliva vzdát, protože každodenní ranní vstávání do zimy za účelem roztopení a neustálé přikládání se stává minulostí.

Gabriela Šedivcová
Foto: topeni-korinek.cz

Publikováno: 19. 1. 2015, Autor: