reklama

Nevyhazujte džíny – interiéru dodají šmrnc

Ti z nás, kteří na sobě nikdy v životě neměli džíny, by se asi velmi snadno dali spočítat na prstech jedné ruky, nebo se mýlíme? Každopádně džínová kultura je všude okolo nás zakotvená poměrně hluboce a hlavně již dlouhou dobu. Víte například, kdo si vlastně nechal džíny patentovat a kdy to bylo?

i (Zdroj: archiv redakce)
Nevyhazujte džíny – interiéru dodají šmrnc

Slovo džínovina nebo džínsovina je českým ekvivalentem pro denim. Denim je popisován jako bavlněná tkanina v keprové vazbě, vyráběná samozřejmě nejčastěji v modré barvě, takže tedy blue denim.  A tím pánem, který si koncem 19. století nechal klasické džíny, nebo rifle chcete-li, patentovat nebyl nikdo jiný než sám Levi Strauss. Slovní označení denim je původem z francouzského výrazu serge de Nimes, což znamená tkanina z Nimes.

Rifle nebo džíny jsou tedy naprosto běžnou záležitostí pro každého z nás, jinak je to však již se zařízením bytu v džínovém provedení, to zdaleka není tak obvyklé. Do džín se dají obléci nejrůznější pohovky, křesla, ale i nohy stoliček, sedací taburety, polštáře, dlouhá křesla, téměř cokoli, co vám vytane na mysli.

Ceny se odvíjejí od materiálu, je-li původní a originální jsou ceny vyšší. Takže se setkáte na trhu například s džínovou designovou pohovkou Nebule nine s cenou okolo 150 tisíc, ale také s pěkným křeslem z džínoviny ze second handu za cenu okolo 7 tisíc. Nejčastěji je však džínový nábytek vyráběn z látky nové pro tento účel speciálně vyrobené.

Nevyhazujte džíny – interiéru dodají šmrnc
Nevyhazujte džíny – interiéru dodají šmrnc (Zdroj: )
Nevyhazujte džíny – interiéru dodají šmrnc
Nevyhazujte džíny – interiéru dodají šmrnc (Zdroj: )
Nevyhazujte džíny – interiéru dodají šmrnc
Nevyhazujte džíny – interiéru dodají šmrnc (Zdroj: )

Pokud se rozhodnete pro nákup některého typu nábytku z džínoviny, ideálním řešením jsou takové kousky, které mají snímatelný potah, který tudíž i snadno operete. A není nic lepšího než džínovina s náležitou patinou, které docílíte nejen jejím používáním, ale také praním. Naopak tam, kde potah nelze snímat, můžete využít impregnaci. Ta zabrání jak nadměrnému opotřebování, tak vsakování tekutin a vlivu nečistot na povrch tkaniny. Jestliže si nechcete džínový nábytek kupovat, pak proberte skříně a určitě najdete několik párů džín, které už nenosíte. Rozstříhejte je ve švech tak, abyste docílili co největšího kusu látky. Zkuste si nejdříve ušít potah na polštář a pokud se vám to zalíbí, pak vám nic nebrání v tom si džínovinou vyzdobit celý byt.

Obrovskou a ničím nepřekonatelnou výhodou džínového nábytku je uvolněnost a pohodlí, které z něj na vás dýchne. Již při pouhém pohledu na takový si řeknete: Super, tady se budu cítit jako doma, ve svém. Džínový nábytek nepotřebuje zbytečně složité linie, zdobné prvky, zkrátka nic navíc, sám o sobě je dostatečně originální.

Zajímá-li vás netradičně pojatý nábytek, nahlédněte do našeho článku „Originální mozaikový nábytek, který rozzáří váš domov“, naleznete v něm také velmi zajímavou inspiraci pro vybavení vašeho interiéru.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: beinteriordecorator.com, distrofurniture.com, dreamsandjeans.com, design-remont.info, 3.bp.blogspot.com, felt.co.nz, 4.bp.blogspot.com, corimonte.com, cdn.trendhunterstatic.com, media.treehugger.com, 3.bp.blogspot.com, nicedecors.com, leoque.com, voltexdesign.com, somedaysarediamonds.com.au,  feedfurniture.com, 1.bp.blogspot.com, gasjeans.com, homedit.com, distroarchitecture.com, interiors4u.ru, pinterest.com

Publikováno: 27. 3. 2015, Autor:

Mohlo by vás dále zajímat

Polstrování židlí z džínoviny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak si vyrobit polstrování židlí ze starých riflí.