reklama

Na co nezapomenout, aby vám v zimě bylo teplo

Blíží se zima a tak nastává čas prověřit stav topných systémů. Máme poslední šanci na jejich údržbu, výměnu či opravu. Pravidelná a důkladná kontrola nejenže prodlouží životnost přístrojů a systémů, ale může i výrazně uspořit náklady na vytápění. Pojďme se podívat, co udělat, topíte-li plynem.

i (Zdroj: archiv redakce)
Na co nezapomenout, aby vám v zimě bylo teplo

Pravidelná servisní prohlídka před topnou sezónou by měla být samozřejmostí. Ne všichni majitelé plynových kotlů ji ale udělají, často volají odborníka, až když nastane problém. To už je ale pozdě.

Nechte si zkontrolovat jak kotel samotný, tak i odvod spalin. Každý rok by plynové zařízení měl prohlédnout servisní technik, který mimo jiné zkontroluje stav hořáku, výměníku, čistotu a těsnost spalovací komory a odvodu spalin a provede správné seřízení kotle podle požadavků výrobce. Díky kontrole odborníka získáte jistotu, že kotel bude v zimě pracovat úsporně a bezpečně. Zároveň tím výrazně prodloužíte jeho životnost. Při prvním zatopení v sezóně kotel a komín raději příliš nenamáhejte a topte méně intenzivně.

I radiátory potřebují péči

Před začátkem topné sezóny je nutné prověřit i radiátory. Lidé na to často zapomínají a pak se diví, proč mají v některých pokojích chladno. Důvodem může být i taková maličkost jako zavzdušněný radiátor.

„Pečlivě proto topná tělesa prohlédněte a ošetřete případná místa drobné koroze. Zkontrolujte také činnost ventilů a vadné kusy vyměňte. Těsně před začátkem topné sezóny všechny radiátory odvzdušněte. Chcete-li uspořit, na stěnu za radiátory instalujte reflexní folii, která teplo lépe odráží do místnosti. Další cestou k úsporám může být výměna starých radiátorů za nové, které pracují s nižší teplotou otopné vody,“ radí předseda představenstva Pražské plynárenské ing. Pavel Janeček.

Starý za nový? Je to nutné?

Vývoj kotlů, topidel a plynových ohřívačů vody jde stále kupředu. Před pár lety byly  kondenzační kotle žhavou novinkou, nyní jsou celkem běžné, protože představují nejúspornější variantu plynového vytápění. Oproti běžnému staršímu plynovému kotli jsou úspornější až o 30 %, a ročně tak mohou běžné domácnosti ušetřit částky za topení v řádu tisíců korun. Spočítejte si, zda se vám nevyplatí výměna kotle.

V řadě domácností můžeme najít také plynová topidla s odtahem spalin přes zeď – oblíbené tzv. „vafky“, které jsou na českém trhu dostupné již několik desítek let. Právě proto však již končí některým modelům doba životnosti. Je proto vhodné nechat topidlo zkontrolovat odborníkem, který ověří, zda již nenastal čas pro jeho výměnu za nový, modernější model.

Teplotu řídí termostat

Starý termostat můžete vyměnit za moderní řídicí jednotku, která vám umožní nastavit stálou a pohodlnou denní i noční teplotu. Některé termostaty dokážou přizpůsobit topení skutečné tepelné charakteristice domu a aktuální teplotní situaci venku. V praxi to znamená, že nenastavujete, kdy začít topit, ale kdy má být teplo. Během topného období s klesajícími teplotami inteligentní termostat sám den ode dne prodlužuje dobu potřebnou k vytopení bytu. Rozdíly mohou být obrovské: Zatímco na podzim postačí zatopit z útlumového režimu (např. z 18 °C na 22°C) jen cca 2 hodiny před žádanou dobou, než přijdete domů, s nastupující zimou se doba potřebná pro vyhřátí protáhne o mnoho hodin.

Z dostupných zdrojů zpracovala redace
Foto: Profimedia

Publikováno: 29. 9. 2015, Autor: