Pocítit vřelou atmosféru domova nám pomáhají všechny smysly, ale náš nos je v tomto směru nejsilnější. Čichové informace se z paměti vytrácejí nejpomaleji, proto vdechnout svému obydlí specifickou vůni není na škodu. Provonět obydlí nemusí jen vonné svíčky, mýdla v zásuvkách šatníku nebo nenápadně poschovávané pytlíčky s vonnými směsmi.
Tyčinky z exotických končin
Vonné tyčinky patří ke klasickým aromatickým pomůckám. Nemusíte být právě vyznavačem asijského umění života, abyste kouzlu tyčinek dopřáli ve svém domově prostor. Díky nim dosáhnete okamžité aromatizace místnosti a hodí se k rychlému navození požadované atmosféry.
Ne každému je příjemná intenzivní kořeněná vůně tyčinek, proto vybírejte jednodušší aroma jako například santalové dřevo. Láká-li vás rozmanitá nabídka vůní, držte se jednoduchého pravidla – čím větší prostor budete chtít vyvonět, tím výraznější vůni můžete zvolit.
Vhodný podstavec poznáte tak, že zachytí maximum ohořelé vonné masy. Hořící tyčinky nikdy nepokládejte pod dřevěné ale ani laminátové poličky, jejichž povrch by mohlo stoupající teplo poškodit.
Pro blížící se adventní dobu se vrátí do domovů františky. Typické vonné kužele mají svou tradici v saských hornických obcích. A dodnes objevíte jejich nejširší nabídku na drážďanských adventních trzích. Jako stojánek můžete pořídit roztomilé kominíčky či jiné postavičky, vkusněji ale vypadají speciální domečky na františky.
Aromatické zvlhčování vzduchu
Cestou k ovonění a zvlhčení vzduchu v místnosti mohou být takzvané difuzéry. Nejjednodušší variantou jsou nádobky s esenciálním olejem, ve kterých je umístěno několik tyčinek z bambusového dřeva. Do nich se vonný olej nasákne a pomalu odpařuje do okolí. Další možností jsou pak speciální vaporizéry.
Uvažujete-li o pořízení elektrického zvlhčovače vzduchu, ujistěte se, že se do vybraného typu esenciální oleje mohou používat. Většina klasických zvlhčovačů tuto možnost nenabízí. Na druhé straně existují ultrasonické zvlhčovače, které jsou pro aromatizaci přímo určené. Jejich velkou výhodou je designové provedení, díky tomu si pořídíte funkční přístroj, který je i zajímavý na pohled.
Návrat katalytických lamp
V posledních letech se na trh dostávají katalytické lampy. Díky své funkci čištění vzduchu nejen od zápachů, ale i virů a bakterií, se hojně využívaly ve francouzských nemocnicích válkami zmítaného 19. století. Lampy fungují na principu katalytické reakce, kdy se po krátkém rozhoření plamen sfoukne a lampa působí.
Už po půl hodině mizí z místnosti nepříjemné pachy i mikroby. A jakmile vám přestane být odpařovaná vůně příjemná, stačí vrchní část lampy zavíčkovat. Nevýhodou katalytických lamp jsou poměrně vysoké náklady za olejové náplně. Aby bylo dosaženo očekávaného účinku a nedošlo k poškození lampy, je nutné používat výhradně olej určený pro tuto lampu .
Výběr vůně nepodceňujte
Čichové vnímaní je velmi individuální, vůni do interiéru bychom proto neměli vybírat jen podle vlastního libého pocitu. Pokud ve svém obydlí již máte rozmístěné vonné svíčky či směsi, varujte se přehnanému kombinování vůní. Zejména pokud máte v domácnosti malé děti či zvířecí mazlíčky, pracujte s interiérovými vůněmi opatrně. Aromatické vůně nejsou pro jejich sliznici právě ideální.
Budete-li se v prostoru zaměřovat výhradně na jedinou intenzivní vůni, riskujete dosažení nepříjemného ztěžklého vzduchu. Určité kombinace vůní se k sobě hodí a pomohou vám vykouzlit tu správnou atmosféru. Vyzkoušet můžete různá aroma květin, kombinaci vanilky a čokolády nebo citrusů se skořicí.
Stejně tak se hodí různá aroma pro rozdílné příležitosti. V letních měsících můžete svému domovu dopřát květinové či citrusové vůně. S příchodem chladnějších měsíců se hodí prohřát tělo i pomocí čichu a k tomu vám poslouží kořeněné vůně. Pokud vybíráte vůni výhradně pro muže, zaměřte se raději na jehličnany či slané moře.
Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com
Publikováno: 30. 10. 2015, Autor: