reklama

Máte chytrou televizi? Jak ji připojit k internetu bez wifi a „drátů“?

Chytré televize nahradily ty hloupé – bez možnosti připojení k internetu, díky čemuž se jim nedostává mnoha užitečných funkcí. Jste pozadu za technologiemi jen proto, že nemáte v blízkosti TV ethernetovou zásuvku a v domě nefunguje wifi? Nemusíte, poradíme vám, jak na to.

i (Zdroj: archiv redakce)
Máte chytrou televizi? Jak ji připojit k internetu bez wifi a „drátů“?

Wifi síť se jeví jako nejjednodušší řešení pro napojení celé domácnosti na internet, ale má své nevýhody. Například ne každý model chytrého televizoru wifi umí. Problém je i síla signálu, která klesá vzdáleností od zdroje nebo jeho zhoršená průchodnost v domech s železobetonovou konstrukcí.

Mnoho lidí doma wifi nechce z obav možného negativního dopadu elektromagnetického záření na zdraví nebo i proto, že nechtějí vedle kabelových rozvodů investovat ještě do pokrytí bezdrátovou sítí.

Využijte elektrickou síť!

Cože? Ano! Šířit internet v domě můžete pomocí elektrických kabelů, které vám doma rozvádějí elektřinu. Potřebujete k tomu pouze síťové adaptéry typu powerline. Elegantně tak obejdete jak možné trable s wifi, tak nepraktické tahání nových kabelů. Elektrickou zásuvku máte vždy blízko internetového modemu nebo routeru i televize.

K celému zapojení stačí dva malé adaptéry, které se jednoduše zapojí do elektrických zásuvek, a krátké ethernetové kabely, jejichž prostřednictvím se připojí jeden adaptér k modemu/routeru a druhý k televizi. Zásuvkou pro síť LAN jsou totiž na rozdíl od wifi vybaveny všechny chytré televize na trhu.

Powerline adaptéry se navzájem automaticky detekují a navážou spojení, nic dalšího netřeba. Výhodou powerline adaptérů je i relativně nízká cena, za potřebný pár vydáte od pěti set korun výše. Body pro nese také bezúdržbový provoz a minimální provozní náklady vzhledem ke spotřebě menší než 2 W, tedy méně než mají například set-top-boxy nebo běžná hi-fi soustava ve stand-by režimu.

Rychlost (takřka) neomezená

Slyšeli jste, že tento způsob vedení není nejrychlejší? Je pravda, že v roce 2001 dosahoval standard pro využití elektrických rozvodů pro počítačovou síť teoretické maximální rychlosti 14 Mbit/s, přičemž v reálném provozu dosahoval neuspokojivých 5 Mbit/s. Ale tehdy bylo připojení k internetu na zcela jiné úrovni.

V dnešní době se přenosové rychlosti po elektrické síti pohybují v řádu stovek megabitů za sekundu, tedy srovnatelně s rychlými wifi sítěmi a často i rychleji než dnes nejrozšířenější 100megabitové ethernetové sítě. Powerline tedy nabízí dostatečnou rychlost i pro vícenásobné streamování multimédií včetně 3D a HD videa.

A zápory?

Zatím jsme hovořili jen o přínosech a výhodách technologie powerline a je tedy čas zmínit i její omezení. V první řadě může kvalitu spojení ovlivnit stáří a stav elektrických rozvodů. Rychlost mohou rušením ovlivnit i jiné elektrické přístroje zapojené do stejného zásuvkového okruhu.

Adaptéry powerline navíc není vhodné zapojovat do rozboček, kde se jim nemusí podařit vůbec navázat spojení. To je samozřejmě problém ve chvíli, kdy se o jedinou zásuvku musí dělit více spotřebičů.

Výrobci powerline adaptérů naštěstí s takovou eventualitou počítají a nabízejí i modely takzvaně průchozí, tedy takové, které se sice do zásuvky zapojí, ale zároveň mají jednu i na sobě a umožňují připojení dalších přístrojů. Jedním z takových powerline adaptérů je například TL-PA8010P KIT.

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto Shuttersock.com

Publikováno: 11. 12. 2015, Autor: