V Česku platí pořekadlo, že je lepší vyhořet než se stěhovat. Češi se zkrátka neradi stěhují a nechtějí měnit adresu často ani kvůli lepší práci. Potvrzují to i statistiky, podle nichž je pro mnohé z nás změna adresy náročnější než změna partnera nebo práce.
Možná jsme trochu konzervativní a pohodlní a určitě v tom hraje velkou roli i rodina a přátelé. Nechceme jednoduše opouštět naše blízké. Brzdí nás i nesplacené hypotéky. A zejména na venkově se lidé bojí vykořenění, kdyby opustili krajinu svých předků.
Zatímco starší generace byly kdysi zvyklé mít jednu práci od školy až do důchodu, dnes už to neplatí. Přesto se ale stěhujeme mnohem méně než jiné národy na Západě. Takový Američan změní práci v průměru každých 7 let a odstěhuje se za ní třeba na druhý konec země. Čech, když ztratí práci, většinou zůstane tam, kde je. I když pak práci marně hledá.
Realitní makléři ale přesvědčují lidi, aby nebyli zkostnatělí a začali se ochotněji stěhovat i do lokalit, které předtím neznali, kde ještě nikdy nebydleli. Při hledání vysněného bydlení se podle nich máme oprostit od emocí a vazeb. Ale co když právě srdeční propojení s nějakou lokalitou je tou správnou volbou pro život?
„Narodila jsem se v pražském Braníku, a i když jsem většinu svého dospělého života bydlela jinde, věděla jsem, že se tam jednou, až budu mít rodinu, zase vrátím. Bydlí tam rodiče, kteří mi pohlídají děti, mám to tam ráda, tak proč hledat něco jiného?“ uvažovala pětadvacetiletá Hana z Prahy. A opravdu – s narozením prvního potomka se i s manželem do Braníku přestěhovala.
Fotogalerie bydlení mladých
Sestavte si priority
Jak si tedy vybrat místo, kde se vám bude dobře bydlet a žít? Emoce jsou samozřejmě podstatné, ale když už se nastěhujete, je pozdě plakat nad tím, že je v místě špatné spojení s centrem, v okolí není žádný obchod a večer se nedá vyrazit za zábavou… Proto si sepište ještě před výběrem svého nového bydlení vše, na čem vám záleží, co je pro vás podstatné.
Chodíte rádi do divadla? Do kina? Nechcete na nákupy jezdit daleko? Máte malé děti a nechcete je vozit do školky autem? Chodíte rádi na procházky do přírody? Je pro vás nejdůležitější klid?
„Zdědila jsem rodinný dům po mamince, a protože mám tři psy, připadalo nám stěhování z městského bytu na venkov jako skvělý nápad. Ale nedošlo nám, že už jsme staří. Během jediného roku jsme měli tolik zdravotních obtíží a takové problémy dostat se do města za lékařskou péčí, že jsme se nakonec rozhodli vrátit do města,“ líčí své peripetie sedmdesátiletá Jiřina.
Je proto důležité myslet i do budoucna. Probrat všechna pro a proti včetně budoucích potřeb. Když si sepíšete věcný seznam priorit, bude se vám stěhovat mnohem lépe. Pokud si promyslíte všechny možné scénáře, máte větší šanci vyhnout se zklamání. A nakonec můžete stěhováním naopak mnohé získat: bydlet v lepším, větším bytě, mít lepší dostupnost služeb, příjemnější prostředí. Ne nadarmo se říká „risk je zisk“. Při stěhování to platí dvojnásob.
Zařizujete byt? Pořaďte se na forum.living.cz.
Text: Alice Kavková
Foto: Shuttesrock.com
Publikováno: 8. 2. 2016, Autor: