reklama

Šarpej: Psí hrošík v záplavě volné kůže

Pletete si psí plemena a máte problémy s jejich rozlišením? Tak šarpeje si zaručeně nikdy nespletete. Tolik záhybů z volné kůže a hroší hlavu totiž žádné jiné plemeno nemá.

Šarpej (Shar pei): Pes který má většinou jen jednoho pána

Toto plemeno dnes patří mezi plemena společenská, ale původně bylo chováno jako plemeno hlídací a bojové. Patří mezi plemena velmi starobylá, pocházející z Číny. Šarpejové si udrželi čistokrevnost bez příměsí jiných plemen, neboť byli chování po celá staletí v izolaci. Bohužel první pes, který se dostal do Ameriky, trpěl dědičnou oční vadou, která se rozšířila na všechny potomky. Do Evropy přišel první šarpej až v 80. letech 20. století.

Pes který má většinou jen jednoho pána
i (Zdroj: istockphoto.com)
Pes který má většinou jen jednoho pána

Šarpej je typický pes jednoho pána. V rodině si vybere jen jednoho a k ostatním členům už tak vřelé city nechová. Je to pes poněkud složitější povahy. K cizím lidem je velmi nedůvěřivý, nemá rád doteky a pozornost cizích lidí. Výcvik šarpeje je velmi důležitý, i když ne moc účinný. Ani v dospělosti nezvládají tito psi mnoho povelů a poslechnou pouze tehdy, když mají pocit, že se jim to vyplatí. Ale trpělivým přístupem se z nich poslušní psi vychovat dají. Jsou velmi dobrými hlídači. Nehodí se k menším dětem ani k jiným zvířatům.

Je to pes poněkud složitější povahy
i (Zdroj: istockphoto.com)
Je to pes poněkud složitější povahy

Šarpej dorůstá do kohoutkové výšky 44–51 cm a váží 18–29 kg. Srst má krátkou na volné kůži, která tvoří množství pro šarpeje tolik typických záhybů. Péče o srst je snadná, ale musí být pečlivá. V kožních záhybech snadno vzniká plíseň. Barva srsti může být krémová, zlatá, černá, červená, lila nebo aprikot. Bílá barva není povolena. Zajímavostí šarpejů je jazyk s černými skvrnami, které se mohou v dospělosti rozšířit na celý jazyk.

Mezi šarpeji nebývají žádní velcí sportovci
i (Zdroj: istockphoto.com)
Mezi šarpeji nebývají žádní velcí sportovci

Mezi šarpeji nebývají žádní velcí sportovci. Častěji jsou to psi klidní až líní. Nemají rádi vlhko a vodu.

Publikováno: 4. 2. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce