reklama

Bolí vás ráno hlava? Zkuste pohankový polštář !

Zdravý životní styl, zdravé bydlení, stejně jako např. zdravé spaní patří k trendovým problémům doby. Ne vždy jsou tzv. zdravé, nebo zdraví prospěšné produkty opravdu tak „zázračné“,jako anoncuje nejedna reklama, ale někdy se výrobce tzv. trefí a zákazník pak opravdu získá něco, co funguje. Často jsou to věci, které lidé dávno znají a pouze na ně zapomněli. Zkuste třeba pohankový polštář, může vás zbavit bolestí hlavy.

Zdravé spaní je fenomén. Spát musíme všichni, otázkou je, jak. Můžeme se vyspat dobře, špatně a nebo skvěle. Skvělé spaní nám nikdo nezaručí, což však neznamená, že pro něj nemůžeme alespoň něco malá udělat.

Pohankové polštáře „fungují“ stejně, jako např. zdravotní matrace. Slupky z pohankových jader jsou elastické, pružné jako guma a zároveň jsou díky svému přírodnímu původu zdravé, podobně jako bylinkový čaj, který teď místo pití čicháme celou noc. Díky zmíněné elasticitě dokáží pohankové polštáře podpírat hlavu spícího rovnoměrně a přirozeně tak odvádí napětí a svalové pnutí.

A ještě jednu výhodu mají: dokáží skvěle akumulovat teplo a tak je možné je nahřát a přikládat např. na namožená místa.
Podle deníku MFDnes se k pohankovým polštářům vyjádřila fyzioterapeutka Blanka Beránková takto: Polštářek naplněný pohankovými slupkami má podle výrobce sloužit ke zmírnění bolestí krční páteře, kloubů a pomáhat při obtížích revmatického charakteru. Podle návodu ho lze použít nejen jako podkladový polštář,ale také jako obklad či masážní prostředek. Osobně si myslím, že polštářek je dostatečně tvárný a poddajný a jeho velikost zajišťuje při jeho správném umístění v lehu na zádech fyziologické, tedy správné postavení krční páteře. V leže na boku toto požadované postavení nezaručuje,je příliš malý a musel by být použit jen jako doplňující podložka. Po důsledném nahřátí ho lze použít i jako krátkodobého teplého obkladu.

Pohanku známe už stovky let.

Pohanka, ať už plody nebo nať, obsahuje rutin, který má příznivě ovlivňuje psychický stav člověka . Dále má schopnost zpevňovat oslabené stěny cév, čímž předchází tvorbě podlitin, nemocem kardiovaskulární (srdečně-cévní) soustavy, upravuje krevní tlak. Ulevuje od potíží s hemeroidy. Stejně působí na křečové žíly a s tím spojené bolesti a otoky nohou. Tytéž vlastnosti má pokrm připravený z pohankových zrn, mouky, vloček apod. Pohanka neobsahuje lepek.

Pohankový čaj

1 čajová lžička pohankových plodů nám postačí na 2 šálky (200ml) čaje. Čaj louhujeme 15 minut.
Karel Holý
Foto: zdravavyzivahronov.cz, ordinace.cz

Publikováno: 8. 4. 2008, Autor: