Spánek je přirozenou relaxací a může být kvalitní, stejně jako nevyhovující. Můžete se ráno probudit unavení, rozlámaní a bez energie, stejně jako svěží a pokud možno, pak také dobře naladění. Jde jen o to, jak spíte.
Pomineme nyní hlediska kvality samotného lůžka, matrací a lůžkovin a zaměříme se na to, co se obvykle nazývá spánkovou hygienou. Prášky na spaní vám nepomohou, důležitá je pravidelnost, klid, fyzická námaha a čerství vzduch.
1.místnost, ve které budeme spát, by měla být dobře větraná. Rozhodně není dobré mít puštěné topení a zavřená okna. Budou vám vysychat sliznice a probudíte se s bolestí hlavy.
2.ideální temperování ložnice a nebo místa na spaní je kolem hranice 17 °C. Nepřetápějte si místnost. Raději si vezměte teplejší pokrývku.
3.půl hodiny před tím, než se pokusíte usnout, byste měli být v klidu, nejíst, nepít, nekouřit.
4.není bezpodmínečně nutné mít v ložnici absolutní tmu, ale pokud máte okna na východ a nechcete vstávat v pravém slova smyslu se sluncem, pak je dobré mít oka zatažená, chráněná žaluziemi atp.
5. muži mívají často problémy s močením, jehož puzení je budí. Člověk by měl vypít cca 3 litry tekutin a dominantní část tohoto množství by měl spotřebovat dopoledne. Pak nebude nutné chodit v noci na toaletu.
6.vytvořte si návyk a choďte spát pravidelně. Tělo to ocení.
7.rozhodně není dobré před spaním cokoliv jíst. I když potom usnete, tak vaše tělo nespí, ale tráví potravu.
8. odpočívání spánkem přes den není dobré. Pokud budete dodržovat spánkovou hygienu, budete chodit spát pravidelně a pokud nejste nemocní, pak by vám mělo stačit spát jednou za 24 hodin cca 6-8 hodin.
9. pokud je to možné, je dobré tělo unavit nejen psychicky, ale i fyzicky. Zkuste třeba chodit víc pěšky.
10.pamatujte, že většina prášků na spaní vás vlastně jen omámí, vy sice opravdu spíte, ale váš mozek a tělo je ve spánku vlastně drženo násilím. Je to jako opilost, prostřednictvím které si neodpočinete.
Red.
Foto Polyform a archiv redakce
Publikováno: 16. 9. 2008, Autor: