reklama

Na pořízení družstevního bytu nelze použít hypoteční úvěr

Družstevní byt není nemovitost, proto ho nelze financovat pomocí hypotečního úvěru. Je nutné využít jiných typů půjček. Vedle spotřebitelských a dalších neúčelových půjček lze ale s úspěchem aplikovat úvěry ze stavebního spoření.

Přestože nabídkami nových i starších bytů v osobním vlastnictví se to na trhu jen hemží, někteří lidé dávají přednost družstevnímu vlastnictví. Družstevní byty mají proti bytovým jednotkám v osobním vlastnictví i určité výhody. Základní předností je nižší cena. Kvalitativně stejný družstevní byt může být o několik set tisíc korun levnější oproti bytu v osobním vlastnictví. Přirozeně záleží na tom, v jaké míře je členský podíl splacen. Z družstevního bytu také není nutné platit daň z nemovitosti.

Financování družstevního bytu

Majitelem družstevního bytu je bytové družstvo. Nákup družstevního bytu znamená převod členských práv v bytovém družstvu. Z toho důvodu není možné družstevní byt použít jako zástavu a tím pádem k financování použít hypoteční úvěr. Klienti musejí využít jiných cest (úvěrů).

Družstevní byt je možné financovat prostřednictvím libovolného neúčelového úvěru. To znamená především celou škálu spotřebitelských úvěrů. Jejich získání je sice poměrně snadné, pro bytové účely jsou ale velmi drahé. Minimální úrokové sazby běžných spotřebitelských úvěrů se pohybují od necelých sedmi procent výše. To je v porovnání s hypotečními úvěry, které lze mít za úrok i pod třemi procenty ročně, velmi mnoho. Na druhou stranu ale u většiny spotřebitelských půjček se klienti nemusejí zabývat otázkou zajištění. Spotřebitelské půjčky se přitom u některých bank mohou vyšplhat až k částce miliónu korun.

Úvěry ze stavebního spoření

Nejvýhodnějším dluhovým způsobem financování družstevního bytu jsou úvěry ze stavebního spoření. Na rozdíl od hypoték není nutné tyto půjčky ve všech případech zajišťovat nemovitostí. Tato podmínka je spojena pouze s vysokými částkami úvěrů ze stavebního spoření. Pokud si klient nepůjčí více než 600 tisíc až jeden milión korun (limit závisí na stavební spořitelně), jako zajištění úvěru postačí jen ručení fyzickou osobou (osobami).

Úvěry ze stavebního spoření jsou vždy účelové. Je možné je využít pouze na řešení bytových potřeb v souladu se zákonem. Bytovými potřebami účastníka se rozumí jednak získání bytu, výstavba nebo koupě stavby pro bydlení. Jako získání bytu se bere také právě pořízení družstevního bytu.

Další kapitolou bytových potřeb je i změna, modernizace a údržba bytu. Rovněž stavební úprava nebytového prostoru na byt je jednou z možností, na co lze úvěr ze stavebního spoření použít.

Velmi širokým bodem bytových potřeb, do kterého se »schová« řada možností, je také úhrada závazků souvisejících s uvedenými účely s výjimkou pokut a dalších sankcí uložených účastníkovi za porušení jeho povinností při řešení jeho bytových potřeb.

Úvěrem ze stavebního spoření je možné přefinancovat také starší méně výhodnou půjčku, pokud splňuje zákonné podmínky řešení bytové potřeby. Nejlevnější řádné úvěry ze stavebního spoření lze získat již za tři procenta ročně.

Radek Šalanda
Foto autor

Publikováno: 15. 5. 2006, Autor: