reklama

Vybavení bytu na hypotéku? Bez větších potíží

Zatímco před několika málo lety bylo v Česku prakticky nemyslitelné pořídit například nábytek či kompletní vybavení bytu na hypotéku, dneska je to zcela běžná věc. Pro tento účel je možné využít tzv. americkou hypotéku, čili neúčelovou půjčku, kde banka nezkoumá způsob použití peněz. Podmínkou je zástava nemovitosti a dostatečná bonita klienta. S penězi pak klient může naložit podle potřeby a vlastního uvážení.

Předností americké hypotéky je možnost získání vyššího objemu hotových peněz v řádech statisíců až miliónů korun na zcela libovolný účel. Půjčka je přitom velmi dlouhodobá. Podobně jako u běžných hypoték na bydlení může klient americkou hypotéku splácet například 15 let (i více).

V porovnání s ostatními neúčelovými půjčkami jsou americké hypotéky také lépe úročeny. Proti hypotékám na bydlení se úroková sazba pohybuje zhruba o dva až tři procentní body výše. Nejnižší úrokové sazby u amerických hypoték (jednoleté fixace) se na trhu pohybují dokonce pod pěti procenty ročně.

Nutná zástava nemovitosti

Proti klasickému hypotečnímu úvěru, který je možné použít především na nákup nemovitosti, se americká hypotéka dá využít prakticky na libovolný účel. Lidé tak půjčku nejčastěji využívají k financování náročnějších nákupů věcí do bytu – například kompletního vybavení. Za získané peníze z americké hypotéky si ale někteří pořizují například automobil. Pro každý případ je ale podmínkou bance zastavit vhodnou nemovitost (dům nebo byt).

Velká fotogalerie stylového nábytku

Vybavení bytu na hypotéku? Bez větších potíží
Vybavení bytu na hypotéku? Bez větších potíží (Zdroj: )
Vybavení bytu na hypotéku? Bez větších potíží
Vybavení bytu na hypotéku? Bez větších potíží (Zdroj: )
Vybavení bytu na hypotéku? Bez větších potíží
Vybavení bytu na hypotéku? Bez větších potíží (Zdroj: )

Oficiálně tento typ hypotéky začaly první banky nabízet od května 2004, respektive od této doby mohou bankovní domy na ně emitovat hypoteční zástavní listy. To dříve bylo možné pouze na klasické hypoteční úvěry.

Americké hypotéky jsou nyní v nabídce většiny peněžních domů. Důvod je jednoznačný – rostoucí zájem ze strany klientů. Oproti loňsku přitom ve většině peněžních domů vzrostl zájem o tento typ hypotečních úvěrů o desítky procent. Klienti u amerických hypoték oceňují zejména nižší úrokové sazby v porovnání se spotřebitelskými půjčkami, možnost rozložit splátky až na 20 let a tím snížení výše měsíční splátky.

Bez bonity to nejde

Lidé, kteří předpokládají, že pro získání americké hypotéky je třeba mít k zástavě jen nemovitost, se hluboce mýlí. Základní podmínkou pro jakýkoliv úvěr, hypoteční nevyjímaje (právě naopak), je dostatečná bonita – tedy dostatečný doložitelný příjem. Bez slušného příjmu, který pokryje splátku, životní náklady a určitou rezervu, americkou hypotéku nikdo nezíská. Například u miliónové hypotéky je třeba doložit hrubý příjem minimálně okolo dvaceti tisíc korun.

Při podávání žádosti o americkou hypotéku si klient nevolí pouze výši úvěru a splatnost. Dalším parametrem, pro který se musí rozhodnout, je doba fixace úrokové sazby. Od volby se odvíjí i samotná úroková sazba, kterou banka klientovi přidělí.

Fixace úroků není nic jiného než závazek banky, že na předem stanovenou dobu se dlužníkovi úroková sazba nezmění. Nejnižší sazby jsou spojené s jednoletými fixacemi, v ideálním případě může úrok činit méně než pět procent. Takto nízkou sazbu ale získají jen ti nejbonitnější zájemci. Většina žadatelů může u jednoleté fixace americké hypotéky očekávat úrok mezi 5,5 až šesti procenty ročně. Čím doba fixace narůstá, tím se úrokové sazby dále zvyšují. U nejčastější varianty – fixace na tři až pět let – se pak úrokové sazby pohybují mezi 6,5 až sedmi procenty ročně.

 

Radek Šalanda

Foto autor

Publikováno: 17. 7. 2006, Autor: