reklama

O hypotéku zkuste nejdříve požádat tam, kde vás znají

Klienti by u hypoték měli doslova bojovat o každou desetinu procenta a nevyhýbat se smlouvání. Nepatrný rozdíl v úrokové sazbě se u vyšších hypoték výrazně promítá do výše měsíční splátky. Ideální cestou je zkusit o úvěr požádat v bance, kde má klient již nějakou historii a podmínky srovnat s některými dalšími peněžními domy.

i (Zdroj: archiv redakce)
O hypotéku zkuste nejdříve požádat tam, kde vás znají

Nabídka hypotečních úvěrů je na českém trhu velmi rozmanitá, o tuto půjčku mohou lidé požádat téměř v každé bance. Pro peněžní domy jsou hypotéky velmi výhodným „artiklem“, protože díky němu získají klienta na řadu let. Současně zajištění úvěru nemovitostí neznamená pro banky až tak velké riziko. Honba za klienty je tak u bank patrná na každém kroku.

Začít v bance, kde mám účet

Konkurence mezi hypotečními domy je veliká, není týdne, kdy by některá banka v médiích nelákala zájemce na některé výhody, které nabízí právě ona. Ideální je porovnat nabídky co největšího počtu bank a teprve pak si vybrat tu nejvýhodnější. Platí, že nejdříve by se klient měl obrátit na svou banku – tedy na peněžní dům, kde má vedený účet. Důvod je prostý – banka jej dobře zná a jestli je dobrý obchodník, tak udělá vše proto, aby u ní klient zůstal i pro případ hypotečního úvěru.

Nejlepší podmínky by tak klient měl získat právě ve své bance. Ne ale každá banka je v úpravách individuálních podmínek šitých na míru konkrétního klienta natolik pružná, že je potřeba prozkoumat i jiné peněžní domy. Porovnání hypotečních úvěrů (podmínek) u co největšího počtu bank se rozhodně vyplatí. To si lidé mohou buď udělat sami, nebo je možné za mírný poplatek využít služeb hypotečních brokerů.

Co si klient vyjedná, to bude mít

Největší investicí v životě většiny lidí bývá pořízení bydlení. Získat rodinný dům nebo byt není úplně banální záležitost, je dobré k této věci přistupovat s náležitým respektem. Pro většinu klientů je z důvodů nedostatku vlastních peněz jedinou cestou úvěr, a to poměrně dlouhodobý. Proto je třeba být ve výběru pečlivý hned na začátku, zajímat se o spoustu věcí a především bojovat o nejlepší podmínky.

Cíl je prostý, získat co nejnižší úrokovou sazbu pro zvolenou dobu fixace. V tomto směru by lidé měli nechat své zábrany stranou a zcela bez ostychu se pustit do tvrdého smlouvání úrokové sazby.

Určitě nelze předpokládat, že by v následujících letech sazby plošně poklesly. Naopak, úroky nadále pozvolna porostou. Například ještě na počátku letošního léta nebyl až takový problém získat u hypotečního úvěru na fixaci pěti let úrokovou sazbu pod čtyřmi procenty. Dnes je situace jiná a je třeba ve většině případů u stejné hypotéky počítat se sazbou minimálně o jednu desetinu procenta ročně vyšší.

V situaci, kdy úrokové sazby pozvolna narůstají, lze doporučit jen jedinou strategii. Zbytečně neotálet s žádostí o hypoteční úvěr a úrokovou sazbu si zafixovat na tři až pět let.

Radek Šalanda

Foto autor

Publikováno: 4. 9. 2006, Autor: