Přestože do konce roku chybí již jen dva měsíce, je zbytečné s uzavřením smlouvy o stavebním spoření čekat až na prosinec. Kdo má zájem o stavební spoření, měl by si smlouvu uzavřít již nyní. Ke konci roku si minimálně ušetří čekání ve frontě na poradenském místě stavební spořitelny.
Konec roku lze jen v určitém ohledu považovat za nejvýhodnější okamžik pro založení smlouvy o stavebním spoření. Důvodem je skutečnost, že jen za několik málo dnů může klient získat plnou státní podporu. Podmínkou je jen včasný a dostatečný vklad na účet (do konce roku).
Brzké založení smlouvy má význam i u lidí, kteří vědí, že za tento rok státní podporu kvůli nedostatku peněz na vklad nezískají. Čím dříve je smlouva založena, tím dříve šest let uplyne. Čekáním do konce dalšího roku by se zájemce o spoření připravil o drahocenné měsíce. Založení smlouvy totiž není nikde spojeno s povinností okamžitě na účet stavební spořitelny poslat peníze.
Podmínkou pro klienta, který chce získat státní podporu, totiž je, aby smlouva trvala alespoň šest let. Tato doba přitom začíná běžet od data založení smlouvy a nikoliv od okamžiku, kdy na účet »dosednou« první peníze. Čím dříve je proto stavební spoření založeno, tím pro klienta lépe.
Největším lákadlem stavebního spoření je státní podpora. Ta činí u smluv založených od ledna 2004 nejvýše tři tisíce korun ročně. Podmínkou je každý rok na svůj účet vložit částku ve výši 20 tisíc korun. U starých smluv, které byly založeny ještě do konce roku 2003, činí státní podpora i v dalších letech až 4500 korun ročně. Zde stačí pro zisk státní podpory vložit během roku 18 tisíc korun.
Po pěti, respektive šesti letech může klient svou smlouvu kdykoliv vypovědět a o státní podporu již nepřijde. Splnil totiž požadované minimum trvání spoření. Nastřádané peníze včetně státní podpory jsou mu plně k dispozici. Navíc je možné je utratit za cokoliv, účelové omezení se týká jen úvěrů.
Otázkou ale je, zda se vyplatí smlouvu po pěti (respektive šesti) letech vypovědět. Dá se říci, že není výhodné ukvapeně rušit staré smlouvy. Po uběhnutí minimální doby spoření tento úkon může klient učinit kdykoliv. Peníze má na účtu ve stavební spořitelně ve velmi likvidní formě.
Na druhou stranu je ale možné smlouvu o stavebním spoření o řadu let protáhnout s tím, že za všechny další roky může účastník po vložení příslušné částky na účet získat státní podporu. Jediným omezením v tomto směru je zvolená cílová částka, kterou není možné přespořit.
Stavební spoření však neznamená jen možnost výhodně s podporou státu střádat. Naopak, stavební spoření jsou především účelové půjčky na bytové potřeby. A této možnosti také využívá stále více lidí. Klienti mohou čerpat buď řádné úvěry ze stavebního spoření, nebo nejdříve překlenovací.
Radek Šalanda
Publikováno: 23. 10. 2006, Autor: