Hypotéka se v současné době jeví jako jediné a nebo alespoň relativně nejlogičtější a zároveň schůdné řešení vyzískání vlastního bydlení. Finanční domy nabízejí celou řadu produktů a prostřednictvím reklamy oslovují zejména mladší část populace v produktivním věku. Nejčastější argument hovořícím pro pořízení hypotéky by se dal shrnout do jedné věty: neplaťte nájem, splácejte hypotéku a žijte ve svém. A jak to pak vypadá ve skutečnosti? Jaký je život obyčejného člověka s hypotékou?
Každý zájemce o hypotéku by si měl v prvé řadě uvědomit, že realita usmívající se z reklamním materiálů toho kterého finančního ústavu, je zcela virtuální a představuje pouze jednu stranu mince. Je to velmi podobná situace, jako s levnými letenkami do Paříže. Ta sice stojí např. 199 Kč, ale aby se člověk skutečně přepravil do požadované destinace, tak musí ve výsledku zaplatit mnohonásobně víc, cca kolem 3 500 Kč. K ceně letenky je totiž nutné přičíst letištní, palivové a jiné tzv. příplatky, které jsou výrazně vyšší, než samotná letenka. I k hypotéce, která představuje úvěr svého druhu, je nutné přičíst pojištění takto pořizované nemovitosti a životní pojistku, která měsíční splátku hypotéky navýší. Splácí li uživatel např. 1 600 000Kč po dobu 30 let, bude se pohybovat měsíční splátka kolem 8 000 Kč, ale celkové náklady, které je potřeba přičíst ke všem měsíčním výdajům domácnosti, je cca 8 500 Kč. Tato částka se bude v závislosti na délce garantované výše úrokové sazby (nejčastěji na jeden, tři a nebo pět let) měnit, respektive lehce zvyšovat. Čím delší garance neměnné výše úroku, tím pochopitelně vyšší úrok a naopak.
Po třiceti letech, tedy ve věku cca 55 let, bude pak nemovitost konečně splacena a zájemce bude bydlet tzv. ve svém. Po celou toto dobu ale bude muset k hypotéce splácet něco jako nájem v podobě „fondu oprav“, který se používá na správu domu. Pokud zůstaneme u příkladu s bytem za 1 600 000Kč, který tedy za tuto cenu bude např. na okraji Prahy představovat cca 45 m 2, pak se pravidelný měsíční vklad do fondu oprav může pohybovat kolem 3 000Kč měsíčně. Celkové náklady na bydlení tedy představují splátku hypotéky, pojištění a zmiňovaný měsíční poplatek, suma 11 300Kč. Komerční nájemné by za takový byt představovalo v pražském centru přibližně stejnou, na okraji nižší částku. Výše státem regulovaného nájemného by se pohybovala někde kolem 2 000Kč.
Publikováno: 1. 12. 2006, Autor: