Zájemce o stavební spoření, kteří chtějí uzavřít smlouvu ještě letos, lákají i ke konci tohoto roku spořitelny nejrůznějšími loteriemi. Lidé by ale měli být rozvážní a stavební spořitelnu si vybírat podle zcela jiných kritérií. Výhry v loteriích jsou jen příjemným, zato podružným doplňkem.
Nová Škoda Roomster či cesta kolem světa je jen část lákadel, které stavební spořitelny vložily ke konci tohoto roku do boje o nové klienty. Získat takovou výhru je sice lákavé, ale rozhodování lidí o výběru spořitelny by tyto loterie neměly příliš ovlivňovat. Jedinou výjimkou je pouze situace, kdy si klient zakládá stavební spoření poprvé a jde mu pouze spoření, nikoliv o možné čerpání úvěru v budoucnosti.
Stavební spoření není jen pouhopouhým způsobem, jak výnosně zhodnocovat pravidelné vklady. Stále více se tento produkt stává prostředkem, jak za výhodných podmínek získat účelovou půjčku na financování bydlení. Proto také úvěrové podmínky jednotlivých spořitelen by měly velmi zásadně promlouvat do výběru stavební spořitelny.
Je dobré si všímat nejen úroků u úvěrů ze stavebního spoření, ale i dalších věcí. Sledovaným kritériem by měly být kupříkladu také poplatky za uzavření řádného či překlenovacího úvěru. Ne všechny stavební spořitelny nabízejí řádné úvěry zdarma. Překlenovací úvěry jsou zpoplatněny ve všech případech – obvykle jedno procento z půjčky.
Stavební spořitelny se také hodně odlišují v limitech úvěrů, kdy po klientovi nepožadují žádné ručení. Klienti se mohou setkat s limitem od necelých sta tisíc do asi dvou set tisíc korun. U vyšších půjček požadují spořitelny ručitele a u ještě vyšších úvěrů již zástavu nemovitosti. Uvalit hypotéku na nemovitost jsou klienti některých spořitelen nuceni u půjček od zhruba 300 tisíc korun. V jiném případě je zástava nemovitosti požadována až od půl miliónu korun. Klienti se ale mohou setkat s tímto požadavkem také až u úvěrů nad milión korun. Rozdíly mezi stavebními spořitelnami jsou zde poměrně výrazné.
Většina klientů využívá u stavebního spoření překlenovací úvěry. Zde je dobré se předem podívat, zda spořitelna nepožaduje nějakou akontaci – podmínku naspoření již určitého podílu z cílové částky. Zdaleka ne každá spořitelna půjčí klientovi 100 procent z cílové částky.
Rozumné je, aby vždy celá rodina měla spořící smlouvy u jedné stavební spořitelny. Tedy za předpokladu, že se v domácnosti uvažuje o čerpání účelové půjčky – například na vylepšení bydlení. Jsou-li smlouvy pouze u jedné stavební spořitelny, je možné je kumulovat do jednoho souhrnného úvěru ze stavebního spoření. V opačném případě jednotlivé spořící smlouvy spojovat kvůli úvěru nelze.
Pokud má klient zájem u stavební spořitelny pouze spořit a o žádné úvěry ani v budoucnu nemá zájem, je to v podstatě jedno, které spořitelně dá přednost. Všechny stavební spořitelny dnes nabízejí spořící podmínky, které se odlišují jen velmi málo. Vedle státní podpory je standardem ještě úročení zůstatku sazbou ve výši dvě procenta ročně. Veškeré výnosy ze stavebního spoření jsou přitom osvobozeny od daně z příjmů.
Publikováno: 11. 12. 2006, Autor: