reklama

S vyřízením hypotéky mohou pomoci hypoteční makléři

S množstvím poskytovatelů hypotečních úvěrů se pomalu stává problém si ve velmi široké nabídce vybrat či se dokonce v ní jen orientovat. Lidé mají na výběr dvě základní možnosti – buď si banky obejít sami, nebo využít služeb hypotečních makléřů.

Ty, kteří zvolí první možnost a rozhodnou se prozkoumat podmínky co největšího počtu hypotečních bank, čeká časově velmi náročná práce. Při první návštěvě by se klienti měli v bance dozvědět, zda-li splňují základní podmínky a hypotéku by mohli získat. Je třeba si ale uvědomit, že každá banka má trochu jiné požadavky na bonitu. Pokud klient splní bonitní podmínky v jedné bance, neznamená to, že bez problémů projde i ve všech ostatních.

Pokud lidé kupují ještě nepostavený byt od developerské společnosti, není také výjimkou, že některá banka koupi takového bytu nebude schopna klientovi profinancovat. Důvodem mohou být specifické požadavky developera na jednotlivé fáze čerpání hypotečního úvěru.

U úroků a poplatků být opatrný

Lidé, kteří se vydají sami do hledání toho nejlepšího finančního domu pro čerpání hypotečního úvěru, se musejí být velmi na pozoru, pokud se jedná o úrokové sazby a další poplatky spojené s půjčkou. Jde o to, že mnoho bank nabízí sazby „od“, které zdaleka nezískají všichni klienti. Nic na tom nemění ani skutečnost, pokud je při první schůzce v bance klient přesvědčován o pravém opaku. Jedinou jistotu o finální výši úrokové sazby má klient v těch hypotečních bankách, které nabízejí garantované úrokové sazby.

Stejně jaké úrokových sazeb je třeba si všímat také nejrůznějších poplatků, které jsou s hypotékami spojené. V prvé řadě jde o poplatek za vyřízení půjčky, který se vesměs pohybuje do jednoho procenta z částky úvěru. Nezanedbatelnou položkou v celkových nákladech je také poplatek za vedení úvěrového účtu, který se pohybuje okolo sta až 150 korun měsíčně. Ve většině případů se klienti nevyhnou ani poplatku za ocenění (odhad) nemovitosti.

Rychlost vyřizování hypotéky může znamenat problém

Pro řadu klientů nemusí být poplatky za vyřízení až tak důležité, daleko větší roli pro ně může hrát rychlost vyřízení hypotečního úvěru. Hypoteční banky totiž požadují řadu dokladů, většinu z nich originálních, jejichž kompletace zabere nemálo času. Kompletace podkladů pak může zabrat i několik týdnů. Je dobré ale vědět, že některé banky se při vyřizování spokojí jen s návrhy smluv se zaplacenými složenkami, což celý proces velmi zrychlí.

Hypoteční makléři

Právě otázka rychlosti je hlavním důvodem, proč využít hypotečních makléřů (brokerů). Lidé nemusí běhat od banky k bance a přebírat se desítkami informací. Stačí navštívit některého z hypotečních makléřů a tam se dozvědí aktuální nabídku řady bank a stavebních spořitelen.

Broker funguje zároveň jako poradce – klientům bezplatně poradí, jaký produkt na trhu by mohl nejvíce vyhovovat jejich potřebám. Kromě jiného zajistí veškeré formuláře, pomůže se sběrem dokumentů a ve finále sám tuto žádost o úvěr podává do příslušné banky.

Hypoteční broker je společnost licencovaná bankovními domy ke zprostředkování prodeje hypotečních produktů. Čím více bank broker zastupuje, tím širší nabídku produktů může svým klientům prezentovat a tím větší je jeho nezávislost. Zatímco v České republice se první hypoteční broker objevil až koncem 90. let minulého století, ve světě, konkrétně v USA, to bylo už v roce 1930. Dnes je tam více než 80 procent hypoték zpracováno právě přes brokera. V Česku si lidé na hypoteční brokery teprve zvykají. Využívají je hlavně manažeři, podnikatelé, jež nemají dostatek času na vyřízení všech formalit nutných k získání hypotéky.

Radek Šalanda
foto autor

Publikováno: 19. 4. 2007, Autor: