reklama

Nemáte hypotéku? Jak je to možné?

Trh půjček na bydlení v poslední době roste v Česku takovou rychlostí, že nemít hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření se pomalu stává zvláštností. Úvěry na pořízení bydlení se již stávají běžnou součástí života.

Je nadsázkou tvrdit, že pokud člověk nemá hypotéku, tak se začíná vymykat? Ani moc ne, zvláště u mladé generace. Hypoteční úvěry se totiž stávají dokonce módním trendem. Čerpání hypotéky ukazuje na jistou bonitu a solidnost. Mít hypotéku ale ukazuje hlavně na to, že se člověk aktivně sám stará o své bydlení, což je další punc zdravého životního stylu.

Objemy půjček stále narůstají

Velký zájem o úvěry na bydlení jen dokládají statistiky. Za uplynulý rok byly v Česku poskytnuty hypoteční úvěry v objemu více než sto miliard korun. O rok dříve v roce 2005 to bylo přitom jen 61,3 miliardy korun. Jestliže ke dnešnímu dni rozpůjčovaly hypoteční banky za celou svoji historii (od 90. let) v Česku už necelých 500 miliard korun, ke konci roku 2000 to bylo jen asi 58 miliard korun.

Zájem o hypoteční úvěry je v poslední době obrovský a tento trend ještě nějakou dobu vydrží. Navíc se postupně otevírá nová kapitola hypotečního úvěrování a tím je přefinancování. S rozšiřováním nabídky hypotečních úvěrů na trhu jen bude přibývat lidí, kteří budou zvažovat čerpání nové půjčky, kterou by jednorázově splatili starší a především méně výhodný úvěr.

Pozadu nezůstávají ani stavební spořitelny

Jestliže hypoteční banky poskytly vloni půjčky za více než sto miliard korun, stavební spořitelny se mohou pochlubit objemem ve výši 51,6 miliardy korun. Poskytovatelů hypotečních úvěrů je ale na trhu na dvě desítky, stavebních spořitelen je jen pouze šest. Například jen dvě největší – Českomoravská stavební spořitelna a Modrá pyramida vloni půjčily na bydlení více než 30 miliard korun.


Půjčky na bydlení – zdravé zadlužování

Získání rodinného domu nebo bytu do osobního vlastnictví není pro většinu lidí snadnou záležitostí. Jen málo klientů disponuje takovou hotovostí, že si může dovolit pořídit nemovitost pouze z vlastních zdrojů. Většina lidí je odkázána na cizí finanční pomoc – na úvěry. Ovšem i v takovém případě lze pořízení vlastního bydlení většině lidí jen doporučit.

Často se hovoří o nezdravém zadlužování populace. Lidé se půjčují na zbytečnosti a často se vlastní vinou dostávají do problémů se splácením. Do této kategorie ale půjčky na bydlení nepatří. Hypotéky a úvěry ze stavebního spoření je přesnější pojímat jako investici. Rodinné domy a byty, u kterých v čase neklesá hodnota, jsou totiž velmi dobrým způsobem uložení peněz. Obdobně to platí i pro vlastnictví pozemků.

Bydlení je navíc pro každého jedince nutností. Proto kdo je odkázán na nájemní bydlení a má dostatečný příjem na pravidelné splácení hypotéky, nemá v podstatě o čem přemýšlet. Jediné je si jen vybrat hypoteční banku, která nové bydlení zafinancuje.

Radek Šalanda
foto autor

Publikováno: 23. 4. 2007, Autor: