Lidé, kteří uvažují o půjčce na bydlení, mají dvě základní možnosti – buď se obrátit na některou z hypotečních bank, nebo na stavební spořitelnu. Objemy poskytnutých úvěrů na bydlení u obou typů finančních domů každoročně narůstá.
Stavební spořitelny půjčily na bydlení v prvním čtvrtletí letošního roku 13,7 miliardy korun, což je v meziročním srovnání o 29 procent více. Spořitelnám pomáhá stejně jako hypotečním bankám boom bytové výstavby, větší zájem lidí o bydlení, nízké úrokové sazby a v letošním roce i teplejší zima. „Protože potřeba investic do bydlení je dána zvyšujícím se standardem bydlení a stavem bytového fondu, vzrůstá každoročně také objem peněz, který lidé na své bydlení potřebují,“ komentoval výsledky tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.
Stavební spoření vloni
Za loňský rok poskytly spořitelny podle údajů Asociace českých stavebních spořitelen úvěry za téměř 53 miliard korun, celý trh tak stoupl o více než pětinu. Zároveň vloni uzavřely téměř 826 tisíc nových smluv o stavebním spoření včetně navýšení cílových částek.
„V loňském roce, jsme klientům půjčili 10,5 miliardy korun, dosud nejvíce v naší historii. Více než 65 procent objemu připadlo na Hypoúvěry, které jsou zajištěné zástavním právem k nemovitosti. Těmito úvěry přitom mohou klienti financovat až sto procent ceny nemovitosti,« řekla Hana Vaněčková, tisková mluvčí Modré pyramidy stavební spořitelny.
V letošním roce lze jen očekávat, že loňské výsledky na trhu úvěrů ze stavebního spoření budou překonány. Lepší výsledky budou mít letos také hypoteční banky, které v uplynulém roce poskytly úvěry za více než sto miliard korun.
Hlavně překlenovací úvěry
Největší zájem klientů zaznamenávají stavební spořitelny především o překlenovací úvěry. Důvodem je, že je možné je získat hned po uzavření spořící smlouvy. Získání překlenovacího úvěru je sice jednoduché, na druhou stranu by ale klienti měli znát jeho hlavní nevýhody. Ty se odvíjejí z konstrukce této půjčky. Jde o to, že úroky se vypočítávají vždy z celé cílové částky bez ohledu na výši naspořených prostředků na účtu. Navíc klient v této fázi půjčku nesplácí, platí jen úroky. Vlastní umořování započne až po překlopení do řádného úvěru. To se stane v okamžiku, kdy klient splní tři základní podmínky pro řádný úvěr.
Klienti, kteří čerpají překlenovací úvěr na zcela novou smlouvu o stavebním spoření, přitom musí počítat, že v této fázi mohou být i několik let (minimálně dva roky). Podmínkou pro získání řádného úvěru totiž je spořit minimálně po dobu dvou let a naspořit alespoň 40 procent z cílové částky. Poslední podmínkou je určitá výše parametru ohodnocení – časové kumulativní číslo zohledňující vklady klienta. Čím dříve a více klient na svůj účet ukládá, tím také dříve tento kumulativní ukazatel dosáhne požadované úrovně.
Jsou-li všechny tři podmínky současně splněny, spořitelna sama osloví účastníka a nabídne mu úvěr ze stavebního spoření (přidělení cílové částky). U klientů s překlenovací půjčkou se pak půjčka změní v řádný úvěr.
Radek Šalanda
foto autor
Publikováno: 9. 5. 2007, Autor: