reklama

Jak nejlépe zhodnotit investici do nemovitosti? Spolupracujte s architektem

Nejvýraznější investicí v životě běžného člověka z řad příslušníků střední či nižší příjmové skupiny bude jistě nákup nemovitosti určené k bydlení. Rozhodně tedy stojí za to takovou investici ošetřit a zhodnotit.

Kromě péče o samotnou transakci, představující hlavně výběr nemovitosti prodejné za odpovídající cenu, je následně možné s pomocí péče architekta zvýšit užitnou a tedy i tržní cenu pořízeného bytu či domu.

Finanční rozvaha

Pokud již investor vynaložil tak významnou sumu, kterou přestavuje např. nákup bytu, měl by přitom pochopitelně také myslet na finanční zdroje použitelné pro jeho úpravu, případně přestavbu či adaptaci. Zcela se tzv. vydat z peněz uhrazením pouze prodejní ceny nemovitosti není z finančního hlediska rozumné jednání, neboť se pak nedostává zdrojů, které jsou schopny investici zhodnotit. Investor by si měl ponechat minimálně 15 % procent (lépe 20%) nákupní ceny, které pak může použít.

Spolupráce s architektem

Prací architekta je mimo jiní zvyšování užitné hodnoty stavby nebo bytu. Dobře navržená dispozice, snadná obslužnost jednotlivých zařizovacích předmětů, tedy zejména nábytku a nebo také technologií, ať už se jedná o klimatizace či varné centrum v kuchyni, to vše jsou skutečnosti, které používání obytného interiéru zpříjemní a zkvalitní. Stejně tak je architektovým úkolem ekonomicky nakládat s prostorem bytu a při současných cenách nemovitostí, kdy každý čtvereční metr představuje často desetitisícovou částku, je péče o efektivní využití prostoru více než žádoucí: různé systémy úložných snížených podhledů, vestavěných skříní atp. ocení zejména uživatelé nízkometrážních bytů, kde je uskladněním všech vlastněných věcí a funkční rozvržením interiéru často problém.

Dobře vyřešený byt nebo dům „lépe funguje“ a jako takový pak rozhodně bude stát více peněz, než byt stejné velikosti či ve stejné lokalitě, ale neposkytující takový uživatelský komfort.
Např. na stránkách České komory architektů , která je samosprávným profesním sdružením, není problém nalézt seznam autorizovaných architektů vč. potřebných kontaktů. Po telefonické nebo elektronické dohodě je možné stanovit pravidla i rozsah spolupráce, stejně jako honorář. V ČR není využívání architekta pro řešení obytného interiéru běžnou praxí, ale je to stejně iracionální, jako odmítat např. odvést svůj vůz do servisu (a to cena auta většinou nepředstavuje tak fatální finanční zátěž jako pořízení bytu – a přesto mu odpornou péči dopřejeme).
Jaroslav Zákolanský

Publikováno: 15. 5. 2007, Autor: