reklama

Evropská komise prodlužuje snížené DPH

Na základě návrhu Evropské komise proběhlo 4. 7. hlasování o stanovení snížených sazeb DPH na výstavbu bytů v nových členských státech Evropské unie až do roku 2010. Verdiktem komisařů byl nakonec návrh přijat.

Evropská komise odsouhlasila návrh
Evropská komise počátkem července odsouhlasila návrh na prodloužení snížené pětiprocentní sazby DPH na výstavbu bytů až do roku 2010 čímž mimo jiné odvrátila očekávané zdražování bytů očekávané v průběhu ledna. Například u rodinných domů tak ušetříme celé statisíce.

Dobrá zpráva pro všechny

Pro ekonomiku je prodloužení bezesporu dobrá zpráva. Pokud by totiž v lednu došlo ke zvýšení DPH, pravděpodobně bychom se nevyhnuli „deformaci“ trhu nemovitostí – vynalézavý český člověk by totiž jistě stavěl záměrně uměle menší byty a domy, aby se dostal do kategorie sociálního bydlení.
Kromě ekonomiky tento fakt ocení jistě také domácnosti, banky i stavební firmy. Zájemci o bydlení se tak budou moci rozhodovat bez časového tlaku a vše si lépe a v klidu promyslet.

Proč vlastně to všechno?
Prodloužení výjimek na snížené DPH pro nové členské státy je rozhodně důležité. Vyřeší se tak nespravedlivá a nerovná situace, která by při opačném postupu hrozila. Země, které do EU vstoupily před rokem 1995, mají totiž zaručenu platnost svých výjimek až do roku 2010, kdy by měl začít platit nový režim pro DPH v celé unii. Naproti tomu platnost výjimek nových členských států končí v roce 2007 či 2008.

V záloze je „sociální bydlení“
Podle náměstkyně ministra financí Dany Trezziové by Evropská komise mohla snížené DPH, které by o tři roky oddálilo zdražení bytů v České republice, schválit s konečnou platností na podzim. Podle diplomatů by schvalování nemělo narazit na žádné potíže. „Jelikož to ale nevíme jistě, tak necháváme v současném návrhu daňových změn i definici sociálního bydlení,“ sdělila Trezziová. Vláda totiž letos v únoru schválila definici sociálního bydlení, která předpokládá maximálně 350 metrů čtverečních podlahové plochy u domů a nejvýše 120 metrů čtverečních u bytů. Na tyto byty a rodinné domy by se vztahovala snížená DPH, na ostatní pak vyšší základní sazba. Snížené sazby je ale možné se domáhat pouze v případě, že žádný byt v době nepřesahuje stanovenou výměru. V opačném případě spadá do kategorie vyšší daně.

Pravdou ale je, že v Česku je průměrná velikost podlahové plochy v rodinných domcích okolo 152 metrů, u bytů v bytových domech pak zhruba 67 metrů čtverečních, což znamená, že většina domácností by se do kategorie tzv. sociálního bydlení, a tedy i snížené sazby DPH, bez problémů vešla.

Navýšení cen ale stále hrozí

Ke zdražování bytů však přesto může dojít. Chystaná reforma veřejných financí totiž počítá se zvýšením snížené sazby DPH z pěti na devět procent. To by se právě týkalo i bytů. Reformu ale ještě čekají další hlasování v poslanecké sněmovně.

Redakce Living.cz
foto: Lucie Pařízková

Publikováno: 16. 7. 2007, Autor: