reklama

ODS chce zdanit úroky u stavebního spoření!

Stavební spoření je jedním z nejoblíbenějších způsobů ukládání peněz. V blízké budoucnosti jej ale pravděpodobně čekají škrty. Skupina poslanců ODS, kteří připravují úpravy vládní reformy veřejných financí, navrhuje zdaňovat úroky ze vkladů, ale i ze státní podpory u stavebního spoření.

i (Zdroj: archiv redakce)
ODS chce zdanit úroky u stavebního spoření!


Co zdaněním získá stát?
 

Expertní tým pod vedením poslance Martina Doktora odhaduje, že by takto mohl stát vydělat ročně přibližně 2,2 miliardy korun a navíc by se tak vyřešil dlouhodobý problém s vysokými náklady státu na stavební spoření.

Díky škrtům na stavebním spoření by tak stát naopak mohl už od příštího roku snížit přímé daně z příjmu firem pod dvacet procent.
Definitivní podobu reformy samozřejmě skupina ještě musí projednat s vládou a ostatními koaličními stranami. Konečné hlasování by pak mělo proběhnout v průběhu srpna.

Jak jsou na tom Češi se spořením?

Podle údajů Evropské asociace stavebních spořitelen je Česká republika s počtem 5,3 milionu smluv druhá na světě v počtu uzavřených smluv, což pro stát znamená roční výdaje na příspěvky okolo 15 miliard korun. Není se tedy čemu divit, že se teď snaží výdaje eliminovat.

Proč stavební spoření tolik láká?
Rostoucí životní úroveň, zvyšující se průměrné mzdy a mnoho dalších faktorů vedou k tomu, že lidé začínají přemýšlet o zhodnocování svých volných finančních prostředků. A každý racionálně uvažující člověk ví, že nechávat peníze doma pod slamníkem rozhodně nepatří k nejvýnosnějším investicím.

Na finančním trhu existuje celá řada spořících a investičních produktů, které lze využít ke zhodnocení volných finančních prostředků. Stavební spoření je ale jedním z nejméně rizikových produktů, a navíc se zajímavým výnosem. Standardní úrok, který v současnosti stavební spořitelny poskytují je ve výši 2% za rok. Navíc vklady jsou u stavebních spořitelen pojištěny až do výše 90 %. Důležitým prvkem, který zvyšuje atraktivitu stavebního spoření je státní podpora. Její výše je v současné době 15% z uspořené částky v příslušném kalendářním roce, maximálně však z částky 20 000 Kč. To znamená, že maximální výše státní podpory za jeden rok je 3000 Kč. Díky ní činí efektivní úrok ze stavebního spoření podstatně více, než výše zmíněné 2% ročně. Neméně důležitý je i fakt, že nakládání s uspořenými penězi včetně státní podpory není po splnění zákonných podmínek na minimální dobu spoření (v současnosti 6 let) jakkoliv omezeno.

ODS navrhuje i další rušení

Tým ODS také navrhuje další rušení daňových výjimek. Dopady návrhů na rušení výjimek u daně z příjmu firem se ale podle dostupných informací zatím pohybují kolem celkové výše 440 milionů korun, tedy podstatně méně než částka, o níž by stát rychlejším snížením sazby daně přišel.

Lucie Lukačíková

foto: Lucie Lukačíková

Publikováno: 23. 7. 2007, Autor: