V nejbližší době pravděpodobně poplatek za zápis do katastru nemovitostí podraží z pěti stovek na šest a registrace auta ze tří na osm. Pokud jde o převody nemovitostí, zvyšování bude až trojnásobné. Takové jsou vyhlídky do budoucna.
Návrh ministra zemědělství Petra Gandaloviče na změnu poplatků byl v prvním čtení vládou schválen. Co z toho ale plyne pro nás, občany? Budeme si muset nejspíš připlácet.
Za zápis do katastru nemovitostí si brzy výrazně připlatíme. Například u převodu rodinného domku se zahradou budeme nuceni zaplatit 1500 korun, tady třikrát více než doposud. Současných 500 korun poplatku totiž zůstane jen při zápisu k jednomu pozemku nebo budově. Při více nemovitostech se bude násobit jejich počtem.
Podle ministerstva zemědělství postupuje digitalizace katastru nemovitostí příliš pomalu. Úprava rozpočtu, která počítá s vyššími příjmy, by ale měla být zdrojem financování a tedy značným urychlením celého procesu.
V současné době jsou k dispozici digitalizované katastrální mapy pro třetinu republiky. „Pokud by digitalizace pokračovala dosavadním tempem, trvala by nejméně dalších 20 let,“ uvedlo ministerstvo zemědělství, které chce převod katastrálních map do digitální podoby stihnout do roku 2015.
„Pomalý posun v digitalizaci katastru komplikuje nejen práci katastrálních úřadů, ale omezuje všechny, kteří tato data využívají – tedy především kraje, obce, správce inženýrských sítí, realitní sektor a další,“ řekl ministr zemědělství Gandalovič. Snadnější dostupnost digitálních materiálů katastru by měla jednoznačně vést k rozvoji trhu s nemovitostmi a ke zvyšování investic. Kromě toho se samozřejmě výrazným způsobem zkrátí doba čekání například na zápis do katastru nemovitostí.
DOPORUČUJEME: Katastrální úřad nahlížení do katastru
Nezbytnou podmínkou, jak výrazně zrychlit digitalizaci, je ale podle ministerstva personální posílení katastrálních úřadů, což znamená opět náklady.
Česká republika, se svým pětisetkorunovým poplatkem, patří podle ministerstva k „nejlevnějším“ v Evropě. Navíc se již od roku 1994 částka nezvedala. Chceme-li nahlédnout do zahraničí, pak například sousední Slovensko v uplynulých letech upravilo poplatky směrem nahoru už dvakrát a vybírá v průměru 2000 slovenských korun za vklad.
Původně měli ministři v plánu zdražovat i vydávání těch nejběžnějších dokladů jako jsou občanské a řidičské průkazy či pasy. Od tohoto nápadu naštěstí upustili, ovšem jiné návrhy se takové shovívavosti nedočkaly, a tak si budeme příště muset sáhnout do kapsy o něco hlouběji. Sňatek nás místo jedné tisícovky bude stát dvě, registrace auta místo tří stovek osm, a zápis do katastru nemovitostí stoupne z pěti set na šest. Mezi návrhy se také objevilo zavedení třísetkorunového poplatku na potvrzení, že státu nic nedlužíte na daních, či zavedení poplatku za registraci ekologického zemědělce, celé tři tisíce korun. Ale pozor, dočkali jsme se i slevy! Rybářský lístek by měl zlevnit o padesát korun.
Foto: archiv autora
Publikováno: 30. 7. 2007, Autor: