Většinou se za vhodnou investici považuje nákup bytu v nějaké atraktivní lokalitě, např. v historické centru, přičemž tím nemáme teď na mysli apriori Malou Stranu v Praze. Stejně tak se tzv. vyplatí pořídit byt v novostavbě, která bude dlouho stárnout a tedy jen velmi pomalu ztrácet svou hodnotu. Toto všechno jsou pochopitelně často i neopodstatněné „investiční“ klišé. A kde to tedy je opravdu zajímavé?
Pokud takovou otázku položíme realitnímu makléři, pak si můžeme být jisti, že za atraktivní lokalitu pro investičně výhodné pořízení nemovitosti označí většinu těch lokalit, ve kterých se nachází byty, jenž má právě ve svém portfoliu. Skutečný návod jak správně investovat, tedy pokud takový návod existuje, nikdo nikomu nedá a tím méně pak profesionál z příslušné oblasti. Byl by logicky proti sobě. Tam, kde je to zajímavé, tak bude investovat sám a základní pravidlo obchodního světa přece zní: velká poptávka zvyšuje ceny, tedy přirozeně že jen do určité míry, která, pokud je překročena, znamená pak takové rozšíření trhu, které naopak ceny srazí. Ale takových všeobjímajících universálních pouček je spousta a těžko se podle nich řídit s takovou jistotou, se kterou se spoléhá slepec na svou bílou hůl. Faktem zůstává, že tam, kde o byty není velký zájem, je logicky jejich cena nižší.
Velká inspirativní fotogalerie ložnic
Mrtvé a živé části měst
Investičně zajímavé jsou v prvé řadě lokality, které v současnosti stagnují, jsou občansky nevybavené, není tam např. noční provoz MHD, absentuje tam širší nabídka služeb, chybí škola, školka, lékařská ordinace či nákupní centra, ale které se budou v budoucnu rozvíjet. Stejně tak je nízká cena bytů a nemovitostí např. v takových oblastech, které patří do záplavových zón, s čímž tedy má ČR v posledních letech poměrně bohaté zkušenosti. Velmi cennými informacemi jsou pak takové, které dávají najevo zájem obcí či měst přilákat do takových lokalit investora. Město tedy někomu nabídne za příznivé ceny prostor pro zřízení nějakého např. nákupního centra, město investuje do záplavových bariér a jednoduše se snaží učinit takové dříve „mrtvé místo“ nějak atraktivní.
Ale kdo a jak rozhoduje o tom, která lokalita se bude sanovat?
Takové informace je možné získat na jednotlivých obecních úřadech, které jednak zveřejňují investiční pobídky a také informují (měli by) občany o svých záměrech. Klíčovým je „územní plán rozvoje“, díky kterému se zájemce může dozvědět, že např. tam a tam povede za tři roky silnice a bude dobré na zatím zelené louce postavit benzínovou pumpu nebo motorest. Stejně tak může z takového dokumentu, a nebo obecně z chování města vyplynout snaha sanovat tu či onu městskou část, která do té doby byla zcela neatraktivní.
Velká fotogalerie obývacích pokojů
A aby to nebyly jen teoretické poznámky, pak tedy jeden tip na závěr: pražský Karlín. Když už se někde začínají se svými kancelářskými budovami usazovat firmy a když jim město začíná vycházet vstříc a spolupodílí se na adaptaci okolí, pak je možná už málem pozdě na to, pořídit zde byt a s poměrně vysokou pravděpodobností se pak těšit z toho, že jeho cena stopne cca o 50%. Zajímavým impulzem je pak náhlý zjev stavebních firem, které začnou na místě budovat nájemní byt. Podobně na tom byly např. Holešovice, Praha 7, kde již dnes dosahují nemovitosti takřka stejné hodnoty, jako v centru Prahy.
Foto archiv
Publikováno: 7. 8. 2007, Autor: