Česká národní banka už podruhé během poměrně krátké doby zvýšila úrokové sazby. Příčinou byly obavy z inflace a slabá koruna. Přestože centrální banka tak v poslední době zvýšila úrokovou sazbu celkem o půl procenta, stále máme nejnižší sazby v celé Evropské unii.
Centrální banka rozhodla o zvýšení
Na svém zasedání se Česká národní banka kvůli obav z inflace a slabé koruně rozhodla, že po necelých dvou měsících opět zvýší základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Naposledy centrální banka měnila nastavení měnové politiky letos v květnu, kdy zvyšovala základní sazbu také o čtvrt procentního bodu, tedy na 2,75 procenta. Nyní se po téměř pěti letech klíčová sazba dostala opět na tři procenta.
Odborníci zvýšení čekali
Odborníci ale toto sazební zvýšení čekali, takže nejde o nic překvapivého. Nasvědčovaly tomu i komentáře členů bankovní rady. Již v polovině července uvedl viceguvernér Luděk Niedermayer, že centrální banka zřejmě zvedne inflační prognózu, což si vyžádá další utažení měnové politiky a potřebu změny úrokových sazeb. Zvýšení před zasedáním nevylučovali ani ostatní členové bankovní rady.
Co na to ostatní banky?
Zvyšování klíčových sazeb centrální bankou má samozřejmě vliv na sazby veškerých úvěrových a vkladových produktů. Rostoucí sazby znamenají dražší úvěry na investice a provoz, rodinám žádajícím o půjčky na bydlení rostou sazby z hypoték či překlenovacích úvěrů ze stavebního spoření. Růst sazeb naopak nahrává střadatelům, neboť zvýšení sazeb znamená výhodnější úročení vkladových produktů.
Zda se tedy dočkáme lépe úročených vkladů a naopak dražších úvěrů a půjček, záleží na reakci komerčních bank, ale žádné razantní pohyby, ať už jakýmkoliv směrem, zatím očekávat nelze. Banky v rámci boje o zákazníka spíše než výši sazeb centrální banky sledují konkurenci. Drobné korekce ale zřejmě nastanou.
Proč se zvyšovalo?
Bankéři museli reagovat na tři hlavní fakta tkající se letošního roku: „Nejrychlejší spotřebu domácností za poslední tři roky, nejvyšší růst mezd za posledních pět let a slabou korunu vůči euru. To vše dohromady znamená riziko vyšší inflace,“ řekl pro agenturu Reuters Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank. „Koruna je nyní slabá a neodvádí za ČNB tolik práce jako v minulosti,“ uvedl David Navrátil z České spořitelny.
Stále máme ale nejnižší sazby
I přes dvojité zvýšení je česká úroková sazba nejnižší v celé Evropské unii. Nižší sazby než my mají už jen v Japonsku či Švýcarsku. Sazby v Evropské unii se pohybují okolo čtyř procent, což je stále ještě o procento více, než máme u nás v Česku. Máme tak oproti ostatním státům například levnější hypotéky, ovšem na druhou stranu se nám zase méně úročí vklady.
Zvyšovat se ještě bude, a brzy!
Další zvyšování sazeb na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. Podle odhadů by měly v průběhu příštího roku stoupnout sazby na 3,5 procenta. Nejbližší zvyšování by mohlo přijít ještě do konce letošního roku, případně na začátku toho příštího.
Lucie Lukačíková
Foto: Lucie Lukačíková
Foto: Lucie Lukačíková
Publikováno: 13. 8. 2007, Autor: