reklama

Nižší DPH na byty ministři neprosadili

Výjimka týkající se nižší sazby DPH, kterou doposud Česká republika využívala, vyprší na konci tohoto roku. Pokud se ji nepodaří prodloužit, v případě luxusnějšího bydlení sazba DPH stoupne ze současných pěti procent na celých devatenáct procent.

i (Zdroj: archiv redakce)
Nižší DPH na byty ministři neprosadili
Návrh zatím neprošel

Na prodloužení výjimky na nižší sazbu DPH u bydlení v České republice se zatím ministři financí Evropské unie nedohodli. Možnost využívání nižšího DPH vyprší na konci roku, a pokud nebude prodloužena, u luxusnějšího bydlení stoupne výše této daně z pěti na devatenáct procent. V případě, že by se ministři v Bruselu dohodli, sazba by sice stejně u domů a bytů stoupla, ovšem ne kvůli Evropské unie, ale v důsledku reformy financí, a to z pěti na devět procent. Konečné rozhodnutí o návrhu na prodloužení padne nejspíš v prosinci.

Sousední státy namítaly

Za neúspěchem ministrů financí v Bruselu stojí především námitky Německa a Dánska, kterým vadí celkový přístup k daňovým výjimkám v unii. Tvrdí, že výjimek je příliš mnoho a chtěli by ponechat výjimku sníženého DPH jen u předmětů každodenní potřeby – potravin či léků. Proti tomu aby měli Češi ještě tři roky levnější bydlení ale v zásadě prý nic nemají.

Nejsme sami, kdo chce úlevy

O prodloužení výjimky týkající se snížené sazby DPH se ale nesnažíme sami. Kromě České republiky o něj usiluje také například Polsko (žádají výjimku u DPH u knih), Slovinsko, Kypr či Malta (výjimka u DPH na služby v restauracích).

V záloze je „sociální bydlení“

Zvýšení sazby DPH na devatenáct procent by se ale v případě neprodloužení výjimky netýkalo veškerého bydlení. Snížená sazba, která od ledna příštího roku bude činit devět procent, by stále platila pro takzvané sociální bydlení, které předpokládá maximálně 350 metrů čtverečních podlahové plochy u domů a nejvýše 120 metrů čtverečních u bytů. Na tyto byty a rodinné domy by se vztahovala snížená DPH, na ostatní pak vyšší základní sazba.

Sociální bydlení v ČR

V Česku je průměrná velikost podlahové plochy v rodinných domcích okolo 152 metrů, u bytů v bytových domech pak zhruba 67 metrů čtverečních, což znamená, že většina domácností by se do kategorie tzv. sociálního bydlení, a tedy i snížené sazby DPH, bez problémů vešla. Zdražovat by se mělo tedy především luxusní bydlení.

Proč vlastně to všechno?

Prodloužení výjimek na snížené DPH pro nové členské státy je rozhodně důležité. Vyřeší se tak nespravedlivá a nerovná situace, která by při opačném postupu hrozila. Země, které do EU vstoupily před rokem 1995 mají totiž zaručenu platnost svých výjimek až do roku 2010, kdy by měl začít platit nový režim pro DPH v celé Evropské unii. Naproti tomu platnost výjimek nových členských států končí v roce 2007 či 2008.

Lucie Lukačíková
foto: archiv autora

Publikováno: 19. 11. 2007, Autor: