Zdražovat se má elektrická energie, voda, plyn i topení. Co se týče elektřiny, zvýšení cen energie v domácnostech průměrně o 9,1 procenta, a v případě firem pak až o celých 15 procent, už potvrdil i Energetický regulační úřad, takže zvyšování je od ledna 2008 jisté. Tento úřad také zveřejňuje regulované ceny za distribuci elektřiny a s tím související služby – ty se v příštím roce zvýší o 1,7 procenta. K celkové ceně je ale nutno ještě připočítat asi jedno procento na ekologickou daň a vliv zvýšené sazby daně z přidané hodnoty z pěti na devět procent.
Topení a plyn
Pokud jde o topení, u zdrojů, které vyrábějí teplo spalováním uhlí, se může cena zvýšit až o 20,7 procenta. Teplárny na plyn však zdraží maximálně o 16,8 procenta – rozhodl o tom úřad.
O něco pozitivněji vyzněly závěry Energetického regulačního úřadu o poplatcích za přepravu a distribuci plynu. Ty vzrostou o 5,2, respektive o 4,5 procent. Pro odběratele se tak odhaduje zdražení kolem jednoho procenta.
Cena se odvíjí od místa bydliště
Cena elektřiny poroste různě v závislosti na regionech. Pražanům dodává elektrickou energii Pražská energetika, jižní Moravě a jižním Čechám E.ON a zbytku republiky ČEZ. Podle předsedy Energetického regulačního úřadu Josefa Fiřta nakonec nejméně vzroste cena v regionech, kde elektřinu dodává státní ČEZ. Domácnosti tam mohou očekávat zdražení o osm procent. Ceny Pražské energetiky vzrostou o 10,2 procenta a ceny firmy E.ON o 11,1 procenta.
Zdražování je potřeba
Odborníci se nediví, naopak vidí zdražení jako nevyhnutelné. Energetickým firmám totiž neustále rostou vstupy, stát ale pořád otálí s určením nové energetické koncepce. V důsledku toho pak mají případní investoři svázané ruce. Logicky totiž nechtějí investovat peníze do elektráren, pokud neví, jakým způsobem budou v letech 2012 až 2016 přidělovány emisní povolenky.
Ještě větší problémy však hrozí okolním státům. Ty totiž stejně jako Česko váhají se schválením energetické koncepce.
Lucie Lukačíková
foto: archiv autora
Publikováno: 3. 12. 2007, Autor: