reklama

Tipy a triky jak v domácnosti ušetřit

Od ledna letošního roku se snad nemluví o ničem jiném, než o zdražování, které se týká téměř všeho, na co si vzpomenete. Není tedy divu, že se řada domácností začala zamýšlet nad způsoby, jak své výdaje snížit, a pravdou je, že pár efektivních tipů a triků se našlo.

i (Zdroj: archiv redakce)
Tipy a triky jak v domácnosti ušetřit

Topení

Teplo je jednou z mnoha položek, které se zvyšování cen také nevyhnulo, ovšem jedna z těch, na kterých se při troše dobré vůle dá poměrně snadno ušetřit. Snížením teploty o pouhý jeden stupeň můžete ušetřit až šest procent celkové spotřebované energie, navíc spánek v chladnější místnosti je mnohem kvalitnější a zdravější. I snižování teploty při odchodu do zaměstnání či víkendových odjezdech vám může ušetřit nemalé sumy.
Pokud nechcete na regulaci topení stále myslet, není problém si pořídit termostat, který za vás bude veškeré změny provádět automaticky.

Větrat, či nevětrat?

Čas od času je samozřejmě nutné pustit do místnosti čerstvý, třebaže úplně ledový vzduch. Nutné je však větrat rychle a intenzivně – v takovém případě se totiž stěny pokoje neochladí, ale vzduch bude vyměněn za čerstvý, takže účel akce se splní.

Světlo

Bez světla se asi neobejdeme, a ani šetřící způsoby typu čtení při svíčce nebo hledání ve skříni potmě  nejsou v zásadě k ničemu, ovšem šetřit se dá i když svítíte. Místo klasických žárovek si můžete například pořídit tzv.úsporné (kompaktní) žárovky, které nejenže mají 5x menší spotřebu, ale navíc vydrží až 15x delší dobu. Pozor ale, v místnostech kde svítíte spíše často a méně dlouho, je vhodnější používat žárovky klasické. Těm úsporným totiž časté rozsvěcení škodí a zkracuje jejich životnost.

Spotřebiče

V dnešní době má doma počítač asi každý z nás, a někteří možná dokonce i více než jeden. Jeho provoz je ale nákladný, a buďme upřímní, často jej navíc necháváme zapnutý, přestože na něm zrovna nepracujeme. Pokud navíc používáte počítač jako přehrávač Cd či DVD disků, platíte za energii dokonce čtyřikrát víc než by tomu bylo u běžných přehrávačů, které jsou mnohem úspornější. Pokud jde o srovnání stolních počítačů a notebooků, energeticky lépe jsou na tom notebooky.

Kromě počítačů ale používáme celou řadu dalších spotřebičů. Některé občas, jiné denně. Podobně jako počítač, každý dnes má v kapse nějaký ten mobilní telefon, který je ovšem třeba čas od času dát do nabíječky. Málokomu se pak ale chce nabíječku vytahovat ze zásuvky (když ji přeci za pár dní zase budete používat), ovšem tato lenost, ač se to možná na první pohled nezdá, vás ročně přijde na několik stovek. Podobně je to i s nevypnutou televizí u které jste večer usnuli.

Lucie Lukačíková
foto: archiv autora

Publikováno: 14. 1. 2008, Autor: