Šetření nazvané „Životní podmínky 2006“, které probíhá v rámci programu EU-SILC (European Union – Statistics on Income and Living Conditions) a dlouhodobě mapuje sociální situaci obyvatel v evropských zemích ukazuje, jak jsme na tom v oblasti nezaměstnanosti, příjmů či bydlení a starostmi s ním spojenými.
U nás šetření probíhá již od roku 2005, výsledky jsou ovšem zveřejňovány vždy až koncem následujícího roku. Náhodně vybraný vzorek deseti tisíc domácností je opakovaně navštěvován s ročním časovým odstupem po dobu 4 let, přičemž ročně je zhruba čtvrtina šetřených domácností obměněna. Šetření slouží ke zjištění informací jak o jedincích, tak o domácnosti jako celku.
Bydlíme nejvíce ve vlastním
Z průzkumu vyplynulo, že nejvíce Čechů bydlí ve vlastním domě, a sice celkem 1 566 000 domácností. Okolo 1 009 000 domácností obývá nájemní byty, 797 000 byty v osobním vlastnictví a 517 000 domácností využívá bytů družstevních.
„Největší nárůst oproti roku 1999, kdy byla srovnatelná data získána ze Šetření o struktuře bytového fondu, nastal v případě bytů v osobním vlastnictví, u družstevních a nájemních bytů pak pozorujeme pokles,“ uvádí Český statistický úřad.
Nejčastější problémy
Co se týče potíží spojených s bydlením, přibližně pětinu domácností zatěžuje vlhkost bytu. Podobné množství domácností, tedy 19 procent, má problémy s vandalismem či kriminalitou a taktéž hlukem v okolí bydliště. Patnáct procent dotázaných také potvrdilo problém špíny a špatného životního prostředí v okolí bytu či domu.
Nemalým problémem jsou ale pro řadu rodin také výdaje spojené s bydlením. Celých 22 procent rodin je označila za velkou zátěž. V průměru vydávají domácnosti na bydlení 16 procent ročního příjmu, ovšem v domácnostech s lidmi nezaměstnanými či lidmi s nejnižšími příjmy je to až téměř 30 procent z příjmů.
Příjmy
Mezi domácnostmi s nejvyšším čistým příjmem na osobu převažují domácnosti, v jejichž čele je zaměstnanec s úplným středním či vysokoškolským vzděláním (58%). Mezi desetinou nejchudších domácností se nejčastěji vyskytují domácnosti v čele se zaměstnancem, který má vzdělání bez maturity (32%). Nejhůře jsou na tom domácnosti s nezaměstnanou osobou v čele (28%).
Celkové trendy
Domácnosti České republiky se v hlavních trendech přibližují západním státům. Klesá u nás nezaměstnanost, výše příjmů se přímo odvíjí od dosaženého vzdělání, zvyšují se náklady na bydlení. Míra ohrožení chudobou za celou populaci dosahuje v České republice výše 10 procent.
Lucie Lukačíková
foto: archiv autora
Publikováno: 3. 3. 2008, Autor: