reklama

Za zápis do katastru nemovitostí si připlatíme

Návrh novely zákona již vláda schválila, a tak si za zápisy do katastru nemovitostí mnozí z nás budou muset připlatit. Správní poplatek ve výši 500 Kč zůstává, ovšem nebude se platit za návrh jako celek, nýbrž za každou jednotlivost zvlášť.

Za každou položku zvlášť

Až doposud činil poplatek za zápis práv do katastru nemovitostí jednotně 500 korun. S novelou zákona ale přichází změna – základní sazba 500 Kč se bude násobit počtem nemovitostí v návrhu. V praxi to znamená, že například za rodinný domek s pozemkem a zahradou zaplatíte nyní místo 500 celých 1500 korun, a to už není zanedbatelný rozdíl.

Násobení však neprobíhá donekonečna, maximální výše poplatku za zápis je stanovena na 20 000 korun.

Novelu chtěli

Novelu katastrálního zákona předložilo ministerstvo zemědělství a Český úřad zeměměřičský a katastrální, co se ale týče nového způsobu výpočtu výše poplatků, ten pochází od premiéra Mirka Topolánka. „V České republice patří tento poplatek na úrovni 500 korun ke zdaleka nejnižším v Evropě a od roku 1994 se nezvýšil. Například sousední Slovensko v uplynulých letech upravilo poplatky směrem nahoru dvakrát a vybírá v průměru 2000 slovenských korun za vklad,“ řekl mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.

Lepší katastry nemovitostí?

Podle ministerstva zemědělství postupuje digitalizace katastru nemovitostí příliš pomalu. Úprava rozpočtu, která počítá s vyššími příjmy, by ale měla být zdrojem financování a tedy značným urychlením celého procesu.

V současné době jsou k dispozici digitalizované katastrální mapy pro třetinu republiky. Snadnější dostupnost digitálních materiálů katastru by měla jednoznačně vést k rozvoji trhu s nemovitostmi a ke zvyšování investic. Kromě toho se samozřejmě výrazným způsobem zkrátí doba čekání například na zápis do katastru nemovitostí.

DOPORUČUJEME: Výpis z katastru nemovitostí zdarma

Nezbytnou podmínkou, jak výrazně zrychlit digitalizaci, je ale podle ministerstva personální posílení katastrálních úřadů, což znamená opět náklady. Realitní odborní však mají na celou věc vlastní názor. „Myslím, že to není otázka digitalizace, ale jednoduše toho, že stát a Český zemědělský úřad chtějí výběrem těchto poplatků získat více peněz. Argumentace digitalizací je poměrně laciná,“ tvrdí prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný.

Přijdou i další změny

Kromě změny ve způsobu výpočtu výše poplatku za zápis do katastru nemovitostí nás čekají i další novinky. V budoucnu by například mělo být pod větší kontrolou poskytování údajů z katastru nemovitostí, a počítá se i s bezplatným uvolněním dálkového přístupu k údajům katastru nemovitostí pro organizační složky státu.

Návrh novely ale ještě musí schválit parlament a podepsat prezident.

Lucie Lukačíková
foto: archiv autora

Publikováno: 10. 3. 2008, Autor: