Neuspokojivá situace na trhu s byty, jejich vysoká cena a stejně tak vysoká cena komerčního nájemného, nutí celou řadu lidí řešit svou bytovou situaci relativně nezvyklým způsobem, a to koupí nájemní smlouvy. Otázka ale je, zdali se to ještě vyplatí. Jistotu nevypověditelného nájmu tím nikdo nezíská.
Koupě nájemní smlouvy, respektive, uhrazení tzv. odstupného, je způsob, jak se dostat do smluvního vztahu, ve kterém je výše nájmu a tedy potažmo nájemník chráněn státem. Nájemné je zde tzv. regulované, což se nelíbilo a nelíbí majitelům domů a stát pak podlehl jejich tlaku a nastartoval proces tzv. deregulace, který by měl skončit k poslednímu dni roku 2010. V tu doby budou mít majitelé bytů možnost vyžadovat od svých nájemců nájem vypočítaný z reálné tržní ceny bytu v dané lokalitě, který se bude např. v Praze pohybovat kolem 100 až 115 Kč za metr čtvereční. Na této výši by se měl proces deregulace zastavit. Koupí nájemní smlouvy si tedy zájemce kupuje relativní jistotu výše nájemného do doby, než stát znovu povolí další zdražování, nic víc.
Základní problém: jistotu bydlení si za odstupné nekoupíte!
Současný stav občanského zákoníku (OZ) dává majitelům bytů možnost vypovědět nájemníka např. z důvodu neplacení nájmu, nebo na základě porušování občanského soužití porušováním nočního klidu, přechovávání nebezpečných látek či z důvodu jiného nevhodného chování, kterého se běžně lidé nedopouštějí a které je možné objektivně považovat za nemístné (viz Paragraf 712 OZ o výpovědních důvodech). Potíž je ale v tom, že pokud bude chtít majitel bytu svůj byt obsazený nájemníkem náhle využívat pro svou potřebu, nebo pro potřebu svých příbuzných, a pokud u soudu prokáže, že např. jeho děti nemají kde bydlet, pak soud jeho nárok uzná a dá mu možnost nájemníka vypovědět bez ohledu na to, zdali ten zaplatil např. půl milionu odstupného za získání nájemní smlouvy.
Velká inspirativní fotogalerie ložnic
Rada: Pokud se už rozhodnete zaplatit za nájemní smlouvu, pak „kupujte“ jen smlouvy tzv. přímé, tedy takové, ze které zaplatíte přímo majiteli nemovitosti a ne tomu, kdo nemovitost opouští. Dáte-li peníze majiteli, pak tuto skutečnost zaneste do nájemní smlouvy a chtějte, aby vám byla poskytnuta protihodnota, tedy např. garantovaná výše nájmu po dobu 10 let, případně jeho navyšování o inflaci.
Zaplatíte-li stávajícímu nájemníkovi, pak dáte peníze tomu, kdo nemá žádný důvod ani vztah k výhodám, které chcete nájemní smlouvu získat. Jinak řečeno, majitele nemovitosti nebude zajímat, že jste někomu dali např. 400 000Kč a bude-li vám chtít dát výpověď, pak mu v tom nic nebude bránit.
Karel Holý
foto archiv redakce
Publikováno: 25. 3. 2008, Autor: