reklama

ODS chce okamžitou deregulaci nájemného

Občanští demokraté chtějí prosadit zrušení zákona, který plánuje ukončení regulace nájemného až v roce 2010. Jan ale řekl v pořadu Impulsy Václava Moravce předseda lidovců a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek, lidovci ve sněmovně „ani náhodou“ nepodpoří návrh občanských demokratů, kteří chtějí ukončit regulaci nájemného co nejdříve. Takovýto krok považují naopak za velmi nezodpovědný.

Cenový skok by byl obrovský

ODS navrhuje zrušení stávajícího zákona, který počítá s úplnou deregulací na rok 2010. V případě že by nový návrh prošel, nájemné by se v některých bytech skokem vyšplhalo dokonce na dvojnásobnou sumu. Výše nájmů by se totiž nově určovala pouze dohodou mezi pronajímatelem a nájemníkem a v případech kdy by nájemník s navrhovanou cenou nesouhlasil, by měl majitel právo podat soudu návrh na zvýšení činží na úroveň obvyklou v daném místě a čase. V případě, že by mu pak dal soud za pravdu, zvýšená cena by platila zpětně od okamžiku podání návrhu k soudu.

Cíl novely podle ODS

Smyslem novely zákona má být především navození systematického vztahu mezi nájemci a pronajímateli, který v současnosti platný zákon o nájemném narovnává nedůsledně, protože například vůbec nerespektuje kvalitu pronajímaného bytu. Pravdou je, že nájemci často žijí v bytech na úkor pronajimatelů a mnohdy platí pouhou třetinu částky kterou by jim diktoval trh.  Pro řadu nájemníků by přesto ale takováto skoková deregulace znamenala nepřekonatelný problém. Není tedy divu, že návrh sklízí četnou kritiku. „Neumím si představit, že by něco takového mohlo být přijato. Řadu nájemníků by to přivedlo do zoufalé situace,“ řekl Právu poslanec KDU-ČSL Tomáš Kvapil.

Odborníci také upozorňují, že návrh ODS by mohl ohrozit investice majitelů nemovitostí, kteří byty pronajímají. Regulované nájmy by totiž sice vzrostly, ale tržní nájemné by naopak kleslo.

Regulace se týká statisíců občanů

V České republice je v současnosti přibližně 800 tisíc bytů s regulovaným nájemným, z nichž zhruba 420 tisíc je ve vlastnictví jednotlivců nebo firem. Sbližování jejich činží s tržními cenami má probíhat postupně do roku 2010. Podle ČSÚ se již ale nůžky mezi tržními a regulovanými cenami za pronájem bydlení pomalu zužují. V říjnu se tržní nájemné meziročně snížilo o 0,3 procenta, zatímco v bytech s regulovaným nájemným si museli lidé v průměru připlatit 17 procent.

Lucie Lukačíková
foto: Lucie Lukačíková

Publikováno: 28. 4. 2008, Autor:

Mohlo by vás dále zajímat

Jak se vyznat v cenách za energie?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vyznat v cenách za energie chce někdy vysokoškolské vzdělání. Při pohledu na fakturu nás přitom občas i přechází zrak. Co všechno z ní lze vyčíst?