reklama

Rozvod! Co teď s nemovitostí?

Každé druhé manželství v Česku končí rozvodem a každý druhý byt je v nabídce realitní kanceláře proto, že se jeho majitelé rozvádí. Pravdou je, že majetek si manželé musí rozdělit, a málokdy mají hotovost ve výši ceny nemovitosti, přesto však není třeba hned byt či dům prodávat.

Rozvody jeden za druhým

Rozvod. Mnozí z vás si možná myslí, že se jich tento pojem vůbec netýká. Pravdou ale je, že fenomén rozvodů se u nás těší čím dál větší oblibě a i zpočátku naprosto perfektní manželské páry se ho dnes čím dál častěji dočkávají. Pak jdou iluze stranou a nastává tvrdý boj o přežití. Paradoxně největší potíží při rozvodu už ani nebývá tahanice o děti (dnes se páry často rozvádí ještě dříve, než si potomky stihnou pořídit), ale krize kvůli bytu či domu.

Rychle prodat? Nespěchejte!

Kvůli nedostatku financí v hotovosti manželé(bývalí) většinou spěchají do realitních kanceláří a snaží se nemovitost co nejdříve prodat, neboť jak není třeba dále vysvětlovat, hotovost se přeci jen dělí o něco lépe než rodinný domek. Navíc se pak každý může se svými penězi odstěhovat kam bude chtít, pořídit si nový domov, a snáze se tak zapomíná na minulost spojenou se starými zdmi.  Realita je ale taková, že uspěchaným prodejem často finančně ztrácíte, a to přímo úměrně spěchu.

Já chci zůstat…

Na druhou stranu pokud si pořídíte dům, je jistě alespoň z větší části vaším splněným snem, odpovídá vašim představám a vložili jste do něj už kus života. Pokud se manželka míní odstěhovat ke svému novému amantovi, ok, ale proto se přeci vy nemusíte stěhovat z útulného předměstí do „zasmogovaného“ a drahého 2+1 ve městě. Pokud se vám tedy současné bydlení líbí a jste schopni se s partnerem dohodnout, nic nebrání tomu, aby si jeden z vás nemovitost ponechal. Druhý pak dostane svou polovinu vyplacenou. Tento proces se pochopitelně většinou neobejde bez nějakého toho úvěru, to je ale dnes tím nejmenším. Banky standardně umožňují vyplacení v rámci vypořádání společného jmění manželů, ať už na dobu před rozvodem či po rozvodu. Klienti si mohou vybrat mezi hypotékou, úvěrem ze stavebního spoření, a při menším obejmu peněz dokonce i spotřebitelskými úvěry.

Na domě ještě „visí“ hypotéka

Pokud je vaše nemovitost stále ještě zatížena hypotékou, existuje možnost převzetí jednoho z manželů. Samozřejmě je zapotřebí splnit podmínky banky – banka musí mít jistotu, že ten z vás, který v bytě či domě zůstává, bude schopen hypotéku řádně splácet a pravdou je, že realita je taková, že banky tyto kroky příliš nemilují a často se tedy nevyhnete například nalezením ručitele nebo dalšího spoludlužníka.
Pokud se rozhodnete, že společný dům nebo byt prodáte, váš úvěr může převzít přímo kupující, a to znovu za předpokladu, že banka bude souhlasit.

autor: Lucie Lukačíková
foto: archiv autora

Publikováno: 30. 6. 2008, Autor: