Městské bydlení je drahé a pohodlné, stejně jako samotný život ve městě. Koupit si byt např. a nebo dokonce rodinný dům v Praze, je investice v řádech několika milionu korun. Trh s nemovitostmi mnoho alternativ nenabízí, ale nějaká řešení přeci jen existují.
Vysoké ceny jsou vždycky obrazem neuspokojené poptávky. Svou roli samozřejmě sehrává také módnost a momentální výjimečnost či exklusivita daného zboží, nemovitosti či jakékoliv jiné obchodované komodity. Donedávna patřilo např. bydlení v historických centrech měst k výsadám movité klienteli, která ale v současné době dává spíše přednost vznikajícím rezidenčním čtvrtím bez hektického ruchu města. Podobným způsobem se stalo trendem příměstské bydlení, jehož pořizovací náklady jsou v podstatě stejné, jako náklady na pořízení srovnatelně velkého městského bytu. Naopak podle cen je zcela nepopulární bydlení na venkově, jehož vzdálenost od města přesahuje hranici cca 50 km.
Rodinný dům za milion korun i s pozemkem a zahranou
Ceny nemovitostí nejsou dané jen hodnotou nemovitosti jako takové, ale pochopitelně také lokalitou, dostupností služeb v všeho toho, co se dá shrnout slovy „občanská vybavenost“. Tuzemský zákazník zjevně nemá zájem o bydlení mimo lokality se snadnou dostupností center a tak je možné např. v oblastech kolem hranic středočeského kraje (cca 60 – 80 km od Prahy) pořídit starší rodinný dům (cca 40 – 60 let) s pozemkem a zahranou do jednoho milionu korun, což představuje velmi zhruba méně, než jednu třetinu ceny podobné nemovitosti v katastru či těsném sousedství hlavního města. Takové bydlení je vlastně spojením bydlení trvalého a víkendového a je jednou z mála alternativ v nabídce nemovitostí, jejichž ceny budou podle analytiků stále stoupat a platí to zejména o městských a bytech střední velikosti.
Red.
Foto archiv redakce a firmy Central Group
Publikováno: 13. 8. 2008, Autor: