Oblíbenost stavebního spoření u Čechů ani letos neklesá, naopak kvůli ne zcela jisté situaci na akciových trzích nabývá stále větší obliby jakožto bezpečný způsob uložení kapitálu. Příjemným bonusem je také nezanedbatelná státní podpora.
Tuzemsko miluje stavební spoření
Stavební spoření se v Evropských zemích těší velké oblibě a není tedy divu, že počet uzavřených smluv je zde rekordní. Podle údajů Evropské asociace stavebních spořitelen je stavební spoření v tuzemsku druhé největší na světě. Koncem roku 2007 bylo v Česku více než pět milionů smluv o stavebním spoření a zájem je stále i o nové uzavírání smluv.
Spoření letos
Klienti stavebních spořitelen uzavřeli během prvního pololetí více než tři sta tisíc nových smluv o stavebním spoření, což je o čtyřicet tisíc více než loni. „Do září si naši klienti nasmlouvali spoření ve výši 89,2 miliardy korun, tedy o polovinu více než loni,“ říká šéf marketingu Českomoravské stavební spořitelny Rostislav Trávníček. Podobně je na tom i Česká spořitelna, kde klienti od ledna do července uzavřeli přes 105 tisíc pojistných smluv, tedy o šest tisíc více než za loňský první půlrok.
Za loňský rok pak spořitelny půjčily konkrétně necelých 74 miliard korun a trh úvěrů ze stavebního spoření tak meziročně stoupl o 40 procent.
Spoření se možná dočká škrtů
Stavební spoření je jedním z nejoblíbenějších způsobů ukládání peněz. V blízké budoucnosti jej ale pravděpodobně čekají škrty. Omezení státní podpory stavebního spoření chystá ministerstvo financí. Podle údajů Evropské asociace stavebních spořitelen je Česká republika s počtem 5,3 milionu smluv druhá na světě v počtu uzavřených smluv, což pro stát znamená roční výdaje na příspěvky okolo 15 miliard korun. Není se tedy čemu divit, že se nyní snaží výdaje eliminovat. Asociace českých stavebních spořitelen ovšem omezení podpory razantně odmítá s tím, že by došlo k útlumu trhu a tím i půjček.
Stavení spořitelny bodují i s půjčkami
V průběhu prvních osmi měsíců letošního roku zaznamenaly stavební spořitelny v Česku také nemalý zájem o půjčky. Nakonec cílová vypůjčená částka převýšila 51 miliard korun, což v meziročním srovnání značí nárůst o 15 procent.
Podle odborníků těží stavební spořitelny jednak z nižších nabízených úrokových sazeb, ale také ze zastaralosti bytového fondu. Lidé totiž na rekonstrukce svých bytů a domů využívají častěji stavební spoření než hypotéky.
Lucie Lukačíková
Foto: Lucie Lukačíková
Publikováno: 30. 9. 2008, Autor: