Proces zvyšování deregulovaného nájemného se oproti původnímu plánu nejspíš protáhne. Počítá s tím návrh Ministerstva pro místní rozvoj, které hodlá cílovou hodnotu maximálního měsíčního nájmu určenou na rok 2010 přesunout na rok 2012. Rozložení zvýšení nájemného se pak má týkat většiny krajských měst.
Vývoj byl jiný než se očekávalo
Metoda výpočtu cílového nájemného vychází z kupní ceny bytů v dané lokalitě. Ta se ale každoročně mění, a s ní tedy i cílové nájemné. Během posledních let se ale v mnoha městech zvýšilo tempo růstu cen bytů několikanásobně více než se předpokládalo. V důsledku toho by mohl být nárůst jednostranně zvyšovaného nájemného v příštích dvou letech podstatně vyšší než se původně očekávalo (např. v roce 2010 meziročně až o 40% – předpoklady ale hovořily o 20%).
„Ve chvíli, kdy se ukázaly negativní dopady deregulace, jsme okamžitě začali připravovat nápravu. Vyjednáváme v Bruselu o zrušení některých omezení podpory výstavby nájemních bytů,“ řekl ministr Jiří Čunek.
Deregulace hezky pomalu
Ministerstvo pro místní rozvoj chce nyní rozložit zvýšení nájemného na rok 2010 do tří let, tedy až do roku 2012. Změna se dotkne krajských měst s výjimkou Ústí nad Labem a Ostravy, a dále měst a obcí ve Středočeském kraji. Deregulace nájemného, která měla skončit v roce 2010, se tak ve většině krajských měst prodlouží o dva roky a roční zdražení bude pozvolnější.
Zvýšení někteří nemusí zvládat
Zvýšení nájemného je pro řadu rodin nepříjemné a pro některé dokonce až neúnosné. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) se i z těchto důvodů chystá vytvořit systém podpory bydlení osob a rodin, které nejsou schopny hradit zvýšené nájemné, popřípadě si jakékoli náhradní bydlení sami zajistit.
„Vzhledem k tomu, že předpokládaný nárůst limitu regulovaného nájemného v roce 2010 by mohl znamenat pro některé domácnosti v nájemních bytech skutečně příliš vysoké zatížení rodinných rozpočtů, připravuji nová opatření k tomu, aby se i tyto domácnosti mohly s procesem narovnání nájemného přijatelným způsobem vyrovnat,“ uvedl ministr Jiří Čunek.
Ministerstvo podpoří výstavbu i pronajímatele
Konkrétně bude ministerstvo podporovat stavbu sociálních bytů prostřednictvím poskytování dotací na výstavbu, ale i provozně podporovat pronajímatele sociálního bydlení. V praxi to znamená, že dorovná pronajímateli výnosy bytu na úroveň v místě obvyklou.
Ve fázi příprav jsou pak opatření na podporu potenciálních investorů výstavby nájemních bytů formou garancí.
Celý proces jednostranného zvyšování nájemného je ale samozřejmě doprovázen odpovídajícími sociálními dávkami, které dopad deregulace na domácnosti zmírňují. Sociální dávky určené na bydlení – příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení, jejichž výše částečně zohledňuje zátěž konkrétní domácnosti výdaji na bydlení, pomáhají sociálně potřebným domácnostem hradit část nákladů spojených s bydlením.
Lucie Lukačíková
Foto: Lucie Lukačíková
Publikováno: 14. 10. 2008, Autor: