reklama

Úrokové sazby ČNB snížila, ale hypotéky nezlevnily

Přestože Česká národní banka oproti situaci v loňském létě úrokové sazby snížila téměř na polovinu, hypotéky se zlevňováním zatím nezačaly. Faktorů ovlivňující výši hypoték je totiž mnohem více, a mnohé z nich nemůže ČNB zdaleka ovlivnit.

Cena peněz a úroková sazba

Jedním z vůbec nejdůležitějších faktorů ovlivňujících konečnou výši úrokových sazeb je právě cena peněz, ze kterých banka případné hypotéky financuje. Tento faktor je jedním z těch, které ČNB ovlivnit může, neboť v rámci své měnové politiky prostřednictvím operací na volném trhu usměrňuje vývoj úrokových sazeb v ekonomice. Od nastavení základních úrokových sazeb ČNB se pak odvíjí výše úroků, za které si banky poskytují úvěry navzájem a působením nabídky a poptávky se následně formuje právě i cena peněz na mezibankovním trhu.

Proměnlivá úroková sazba

Vývoj úrokových sazeb na finančních trzích sleduje ČNB neustále, a denně provádí tzv. fixing úrokových sazeb, díky čemuž je pak snadné spočítat všemožné průměry. V současnosti ale rokové sazby na finančních trzích vykazují neuvěřitelnou kolísavost. Je proto možné, že banky nestíhají, a ani nechtějí na tyto výkyvy reagovat, což se může částečně projevovat v pouze omezeném pohybu úrokových sazeb hypoték.

Svůj podíl má i bankovní marže

S vyřízením úvěrového obchodu je pochopitelně spjata celá řada dalších nákladů, které je možné označit jako zpracovatelská marže (zahrnuje náklady banky vzniklé v souvislosti se získáním, vyřízením a správou úvěrového obchodu) a riziková marže (vyjadřuje náklady na zabezpečení banky proti případnému nesplacení úvěru), ke kterým je navíc třeba připočítat obchodní marži, tedy zisk bank z úvěrového obchodu. Marže je tedy zjednodušeně řečeno rozdíl mezi cenou pořízení finančních zdrojů a konečnou úrokovou sazbou hypotéky. Jednotlivé marže  si banky určují individuálně samy, podle nákladovosti obchodu, rizikovosti klienta a konkurenčního prostředí na trhu. Aktuálně, v době krize, na trhu panuje vysoce konkurenční prostředí, přesto ale hlavní příčinou stagnace ceny hypoték bude spíše než marže obava z možných rizik, jaká v době propouštění, snižování platů a útlumu hospodářství číhají za každým rohem.

Česko aktuálně

ČNB snížila svou hlavní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na rekordně nízkých 1,75 procenta, zdroje na hypotéky jsou ale i tak nedostatkovým zdrojem. „Větší náklady na refinancování musíme promítnout klientům do úroků,“ vysvětlil šéf Hypoteční banky Jan Sadil s tím, že banky jsou ochotné přistoupit jen na časově omezené akční slevy na určitý typ hypoték. „Od poloviny tohoto měsíce nabídneme hypotéku bez poplatku za zpracování a diskutujeme o zvýhodněné sazbě. Určitě ale nezlevníme hypotéky plošně,“ dodal.

Lucie Lukačíková
Foto: archiv autora

Publikováno: 10. 3. 2009, Autor:

Mohlo by vás dále zajímat

Honza s Lídou budou před zimou vysazovat česnek

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Víte, že se česnek sází těsně před tím, než zem zamrzne? Tady je návod jak na to.