reklama

Dluhy rostou, ale pořád jsme na tom dobře

Celková míra zadlužení českých domácností sice rok od roku stoupá, přesto ale situace v tuzemsku není zdaleka katastrofická. V porovnání se zeměmi které používají euro je náš dluh dokonce pouze poloviční, a navíc nízký jak vůči českému HDP, tak i vůči vkladům v bankách.. Vyplývá to ze Zprávy o finanční stabilitě za rok 2008, kterou každoročně vydává Česká národní banka.

Domácnosti si půjčují, podniky vrací

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí dále narůstají. Zadlužení během dubna stouplo oproti březnu o více než devět miliard korun na 915,45 miliardy korun. Od loňského dubna tedy zadlužení domácností stouplo o více než 145 miliard korun. Každý obyvatel České republiky tedy dluží finančním institucím v průměru 87 452 korun.
Naopak zadluženost českých podniků se i nadále snižuje. Koncem dubna podniky bankám a finančním institucím dlužily 984,16 miliardy korun. Oproti stavu z konce března se tak zadlužení podniků snížilo o více než 5,5 miliardy korun. Za posledních 12 měsíců ale zadlužení podniků vzrostlo o necelých 52 miliard korun a v lednu dokonce poprvé v historii dluh podniků překročil hranici jednoho bilionu korun.

Západ je na tom mnohem hůře

V minulém roce enormně stoupl počet lidí, kteří se dostali do problémů se splácením svých úvěrů a půjček. Díky ochlazení ekonomiky totiž řada lidí ztratila práci a mnozí další se musí smířit s faktem, že v nejbližších letech nebudou moct čekat žádné zvyšování platu. Přesto by ale dluh našich domácností neměl být pro nikoho noční můrou. Zadlužení českých domácností, byť roste rekordním tempem, je stále jen zlomkem zadluženosti, která je normální v západní Evropě či v USA. Zadluženost je nízká jednak co do poměru vůči výši českému HDP, ale i co do poměru k výši vkladů v bankách. Objem úspor domácností loni převyšoval objem jejich dluhů zhruba 2,5krát. Navíc celé tři čtvrtiny dluhů jsou úvěry na bydlení, které jsou méně rizikové než úvěry spotřebitelské.

Vyhlídky do budoucna

Už letos tempo růstu zadluženosti domácností lehce pokleslo a podle odborníků by měl tento trend pokračovat i příští rok. Nemalým problémem se ale aktuálně stává neschopnost dluhy splácet. Rizikem pro další vývoj je podle Zprávy o finanční stabilitě především zhoršení platební schopnosti domácností kvůli zhoršující se situaci na trhu práce a poklesu disponibilních příjmů domácností. Ty by následně nemusely mít dostatek prostředků na splácení úvěrů. „Zvýšená nejistota ohledně budoucích příjmů domácností se podílela na postupném zpomalování vysoké dynamiky úvěrů obyvatelstvu, která převládala v několika předchozích letech,“ uvádí zpráva.

Co je Zpráva o finanční stabilitě?

Zpráva o finanční stabilitě analyzuje rizika pro stabilitu celého finančního systému a pokrývá vnější i domácí makroekonomické prostředí a finanční trhy, hlavní dlužníky finančního sektoru (podniky a domácnosti), trh nemovitostí, finanční sektor jako celek a finanční infrastrukturu. Zprávu o finanční stabilitě publikuje Česká národní banka od roku 2004 pravidelně s roční periodicitou.

Autor: Lucie Lukačíková
Foto: archiv autora

Publikováno: 1. 7. 2009, Autor: