reklama

Na kolik vás přijde deregulace nájemného?

Pro necelých 450 tisíc domácností bude rok 2010 posledním, ve kterém maximální výši nájmu určí stát. Pro více než 300 tisíc bytů se ale deregulace nájemného prodlužuje až do roku 2012. Podle odhadů Ministerstva pro místní rozvoj bude průměrné navýšení nájmů u regulovaných bytů 17,3%. Přesná čísla ale snadno zjistíte na webu ministerstva, díky nedávno spuštěné kalkulačce.

Někdo si připlatí v roce 2011, jiní až 2012

Pro téměř 450 tisíc bytů je příští rok tím posledním, ve kterém maximální výši nájmu určí zákonem. Od ledna roku 2011 bude totiž v těchto bytech platit volné nájemné a jeho výše bude záviset na dohodě mezi majitelem bytu a nájemníkem. Přes 300 tisíc bytů ale získává výjimku, díky které se jim deregulace protáhne až do roku 2012. Jedná se o byty ve všech krajských městech (s výjimkou Ostravy a Ústí nad Labem) a obcích Středočeského kraje s počtem obyvatel nad 10 000. Cílem prodloužení deregulace v těchto lokalitách je především sociální opatření – nájemné v těchto bytech už přesáhlo částku 40 Kč/m2 a jednorázové navýšení na cílové nájemné by znamenalo vysoké sociální zatížení nájemníků.

Kalkulačka vám vypočte přesné navýšení

Na webových stránkách Ministerstva promístní rozvoj je nyní pro všechny zájemce k dispozici online verze kalkulačka pro výpočet výše nájemného v letech 2010, 2011 a 2012. Tento nástroj na stránkách www.mmr.cz po rozkliknutí odkazu „Kalkulačka nájemného“ umožní každému velmi jednoduše vypočítat, jakou maximální výši nájmu může očekávat.

„Pro výpočet stačí, aby nájemník zadal místo bydliště, aktuální výši nájemného a velikost bytu v metrech čtverečních,“ uvedl ředitel odboru bytové politiky Pavel Rakouš.

Zájem veřejnosti o tuto aplikaci je nevídaně velký. Za prvních dvacet čtyři hodin od spuštění kalkulačky bylo k této aplikaci uskutečněno 194 000 dálkových přístupů. Toto číslo přitom pětinásobně převyšuje loňský zájem.

Podle současných odhadů Ministerstva pro místní rozvoj by mělo být průměrné navýšení nájmů u regulovaných bytů 17,3%, jde ale o průměrné číslo, které je odlišné pro jednotlivé kraje, oblasti a byty.

„Konečné navýšení závisí na mnoha faktorech, například na základní ceně za lokalitu, aktuální výši nájemného a počtu let deregulace,“ uvedl ministr Rostislav Vondruška.

Při neshodách o ceně rozhodne soud

Nová výše nájemného bude po deregulaci záviset na vzájemné dohodě mezi majitelem domu a nájemníkem a nájemník o ní musí být písemně informován tři měsíce předtím, než začne upravený nájem platit. V případě, že se obě strany nedokáží dohodnout, mohou se obrátit na obecný soud. Soudům by pak nově v rozhodování měla pomoci připravovaná novela Občanského zákoníku, která umožní stanovit tzv. „místně obvyklé nájemné“. Ministerstvo pro místní rozvoj navíc připravuje informační databázi orientační úrovně obvyklého nájemného, která soudům a soudním znalcům pomůže při řešení těchto sporů a může být jakýmsi manuálem.

Autor: Lucie Lukačíková
Foto: archiv autora

Publikováno: 15. 7. 2009, Autor:

Mohlo by vás dále zajímat

Čištění fasády bytového domu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Dušan Staněk popovídá o fasádách, jejich nečistotách a jak je možné je odstranit a bránit se jim