reklama

Na miliardové povodňové škody žádá MMR dotace od vlády

Povodně dostaly řadu domácností v Česku do úzkých. Podle odhadů ministerstva pro místní rozvoj (MMR) způsobily povodně škody na majetku za 1,32 miliard korun. Ty se teď bude snažit získat ministerstvo od vlády. Následně pak nabídne například nenávratnou finanční pomoc těm, jejichž dům zcela zničila povodeň a bude se muset přistoupit k jeho demolici. Tato pomoc může být pro jednu domácnost až ve výši 150 000 korun.

i (Zdroj: archiv redakce)
Na miliardové povodňové škody žádá MMR dotace od vlády

Každopádně si můžete gratulovat, že máte co vysoušet, a velká voda „pouze“ protekla vaším domovem, přičemž střechu nad hlavou milostivě zanechala na původním místě. Přesto nezapomeňte, že dům může být suchý i za tři roky, pokud vůbec. Nespěchejte a raději se s tímto faktem smiřte.

Dezinfekce nadevše

Nezapomínejte na dezinfekci. V tomto případě rozhodně neplatí, že méně je někdy více, proto hygienu nepodceňujte. I menší rána může způsobit pořádné komplikace, ve vodě se totiž mohou vyskytovat nebezpečné bakterie nebo toxické látky.

Pokud jste již vyčerpali všechnu vodu pomocí čerpadel, ať už svých nebo s pomocí hasičů či humanitárních organizací, můžete se vrhnout na samotné vysoušení. Počkejte, než klesne podzemní voda, ať vaše práce není podobná té, co vykonával Sysifos.

Teplo po dávkách

Na vlhkost v domě je nejlepší teplo. Vysoušeče, infrazářiče, kamna na propan-butan – to všechno se bude hodit. Zkuste dodávat místnosti teplo v jednotlivých dávkách, a to tak, že ji pořádně zaizolujete, zatopíte a ihned vyvětráte. Pokud to zopakujete několikrát, rozhodně dosáhnete výsledku rychleji než klasickým sušením.

Pokud nevíte, co s omítkou, zkuste zjistit, zda je opravdu natolik zničená, že je třeba ji oškrabat. V mnoha případech ji totiž můžete na stěně ponechat. Zkuste na omítku poklepat. Uslyšíte-li dutý zvuk, můžete ji bez obav sundat. Mnohdy poškození poznáte i pouhým okem.

Ne vše je třeba ze zdí sundat

Nevíte-li si rady s keramickými obklady, zkuste to samé, co s omítkou. Ne vždy je třeba je osekat, mnohdy by měly přečkat i velkou vodu bez úhony. Pokud ale opravdu váháte, odborník dokáže na místě posoudit, jaký osud bude pro obklady ten nejlepší.

S největší pravděpodobností se však budete muset zříci podlah, a to jak
plovoucích, tak linoleí nebo parket. V ojedinělých případech ale postačí podlahové krytiny nebo koberce z místnosti vynést, vysušit a poté je znovu použít. Nezapomeňte ovšem, že betonový podklad v domě by měl být dokonale suchý.

Na závěr stačí jen popřát pěkné počasí a silné nervy…

Více z rubriky ZDE.

Martina Tlachová
Foto: Charita.cz, Vysočina news, Hasiči Vratimov, Picassaweb, Kaspo

Publikováno: 21. 7. 2009, Autor: