Celý minulý rok se nesl v duchu úsporných opatření státu i mnohého navyšování cen. A podobná situace nás čeká i letos. Pokud jde o nemovitosti a daně, přijde nejen dvojnásobné zvyšování sazeb, ale například i zavedení placení daně z nemovitosti u novostaveb. Některé obce se sice snaží finanční dopady těchto novinek na majitele eliminovat, jiné ale potřebují vyrovnat své rozpočty a naopak ještě přitvrzují.
Daň z nemovitostí stoupne na dvojnásobek
Od 1.ledna čeká na majitele nemovitostí nemilá novinka. U všech nemovitostí kromě orné půdy, chmelnic, vinic, zahrad, ovocných sadů a trvalých travních porostů, hospodářských lesů a rybníků s intenzivním a průmyslovým chovem ryb dojde totiž k tomuto datu místy až ke dvojnásobnému zvýšení sazeb daně z nemovitostí.
Navýšení je způsobeno tím, že základní sazba daně za čtvereční metr zastavěné plochy se zvyšuje ze 3 na 6 Kč za m2 a u doplňkových staveb z 1 na 2 Kč za m2. Je-li u chaty samostatná garáž, její sazba se zvyšuje ze 4 na 8 korun za metr2.
„Přestože již loni došlo k výraznému navýšení, základní sazby daně z nemovitostí se zvyšují opět. Změna je součástí Janotova úsporného balíčku,“ řekl ČTK Petr Novotný z realitního týmu advokátní kanceláře Ambruz & Dark.
Někde zdraží, jinde ne
Zvyšování cen se bude týkat většiny krajských měst, hlavně daně placené z bytů, rekreačních staveb, nemovitostí pro podnikání nebo garáží. Větší daň z nemovitosti zaplatí v roce 2010 například v Českých Budějovicích nebo Ostravě. Jestliže letos tam daň z nemovitosti za byt o rozloze 120 metrů čtverečních činila 504 korun, v příštím roce to má být 1008 korun. Za stejně velké byty naopak budou platit stále stejně v Jihlavě, a sice 1296 korun.
Konečná výše daně z nemovitosti spadá do pravomoci jednotlivých měst a obcí, které mohou určit místní koeficient daně. Rozsah koeficientů, kterým se základní sazba násobí, se v současnosti pohybuje od jedné do pěti.
Neobvyklý nárůst se některé obce snaží kompenzovat snížením místních koeficientů tak, aby eliminovaly sociální dopad této změny. Jiné naopak nově zavedly nebo zvýšily stávající koeficient, aby za pomoci financí z těchto daní vyrovnaly propad obecních rozpočtů. Konkrétně například město Jablonec zavádí koeficient 2 a počítá s navýšením rozpočtu pro příští rok o celých 28 milionů korun.
Daň z nemovitosti i u novostaveb
Od ledna budou muset zaplatit daň z nemovitosti i vlastníci novostaveb. Od roku 2010 totiž už není možné uplatnit osvobození od daně ze staveb pro nové stavby obytných domů a byty v nových stavbách obytných domů, pokud tyto stavby nebo byty slouží k trvalému bydlení vlastníků nebo osob blízkých. K poslednímu prosinci tohoto roku daňové prázdniny pro novostavby tedy zcela skončí. Všem poplatníkům byla navíc zkrácena již běžící 15letá lhůta, bez ohledu na to, v jaké délce jí v minulých letech poplatníci využili.
I vlastníci novostaveb bytů nebo rodinných domků apod. musejí nyní zaplatit daň jednorázově nejpozději do 31. května 2010. Pokud je vypočítaná daň vyšší než 5000 Kč, mohou ji rozdělit na dvě splátky – lednovou a listopadovou.
Daňové přiznání se podává v lednu
Přiznání na daň z nemovitosti je třeba podat příslušnému finančnímu úřadu, v jehož územním obvodu se stavba nebo pozemek nachází. Přiznání je nutno podat do 31. ledna příslušného kalendářního roku. Zdaňovacím obdobím je kalendářní rok.
Další informace ze světa bydlení a financí ve článku Příspěvek na bydlení poroste
Lucie Lukačíková
Foto: Lucie Lukačíková
Publikováno: 4. 1. 2010, Autor: