Od začátku tohoto roku je prodloužena lhůta na převod družstevních bytů do osobního vlastnictví, a to až do roku 2020. Podle původní normy měla lhůta vypršet už letos v červenci. Díky novele ale obyvatelé družstevních bytů, kteří v minulosti požádali o převod bytu do osobního vlastnictví, budou moci své právo uplatnit ještě v následujících deseti letech.
Lhůta pro převod bytů prodloužena novelou
Ve Sbírce zákonů byl loni na podzim uveřejněn zákon č. 345/2009 Sb., kterým se novelizuje zákon o vlastnictví bytů. Novela se týká uzavírání smluv o převodu bytů z vlastnictví bytových družstev na základě výzvy uplatněné podle zákona o vlastnictví bytů. Novela prodlužuje lhůtu k uzavření smlouvy o převodu těchto bytů, která byla stanovena do 1. 7. 2010, o dalších 10 let. Lhůta pro převod tedy končí dnem 31. 12. 2020. Sněmovna původně schválila prodloužení této lhůty až do roku 2040. Senát jí ale tento návrh v červnu vrátil s příslušným pozměňovacím návrhem.
Převod družstevních bytů- proč převádět družstevní byt?
Družstevní byty lze pořídit levněji než byty v osobním vlastnictví, a následně je můžete převést do osobního vlastnictví. O převod bytu by měl mít šanci požádat i dědic nájemníka družstevního bytu.
Výhodou osobního vlastnictví bytu je, že nespadá do konkurzní podstaty družstva, lze jej použít jako zajištění pro vlastní úvěr, a lze jej pronajmout bez souhlasu třetí osoby. Na druhou stranu je ale třeba počítat s náročnou administrativou a problematickým získáváním zdrojů na opravy bytového fondu.
Jak probíhá převod družstevních bytů do osobního vlastnictví
V případě, že se nájemníci domluví, následuje sepsání žádosti o převod bytu do osobního vlastnictví. O převod ale může žádat pouze člen, který má splaceny všechny závazky vůči družstvu. Podávat Smlouvu o převodu se doporučuje až po úspěšném zapsání Prohlášení vlastníka, na které se Smlouva odvolává. Na základě Smlouvy o převodu bytu do osobního vlastnictví Katastrální úřad zapíše do listu vlastnictví bytu změnu vlastníka.
Velká inspirativní fotogalerie ložnic
Obsahem Smlouvy o převodu musí být přesný technický popis převáděné jednotky, všech společných prostor domu a převáděných pozemků včetně práv a povinností k těmto prostorám. Přikládá se také náčrtek bytové jednotky a společných prostor.
Pokud však členové družstva k rozhodnutí o budoucích převodech bytů do osobního vlastnictví nedospějí, neexistuje žádný nárok na individuální převod svého bytu do osobního vlastnictví a ani se družstevník nemůže takového převodu domáhat.
Další informace ze světa bydlení a financí ve článku Daň z nemovitosti v roce 2010
Lucie Lukačíková
Foto archiv autora
Publikováno: 8. 1. 2010, Autor: