Počet poskytnutých hypoték je v posledních měsících zoufale nízký, a tak teď tuzemské banky vymýšlejí nové strategie, jak zájemce nalákat. Některé finanční ústavy tak nově vyřizují hypoteční úvěry zdarma, jiné nabízí výhodnější úrokové sazby. Najdou se ale i takové, které ve slevách řešení situace nevidí.
Hypotéky leží ladem
Podle údajů Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) poskytly banky občanům na bydlení v roce 2009 zhruba 66 miliard korun v podobě hypotečních úvěrů, což představuje meziroční pokles o 33 miliard korun. V loňském roce totiž banky výrazně zpřísnily podmínky pro poskytnutí úvěru a projevila se i větší obezřetnost k zadlužování na straně občanů.
„Určitá část potenciálních zájemců odkládá koupi nemovitosti s předpokladem dalšího poklesu cen. Objektivní příčina poklesu zájmu, zejména o nové bydlení pak souvisí s demografickým vývojem, kdy již byly uspokojeny bytové potřeby u silných populačních ročníků 70. let minulého století,“ uvedla vrchní ředitelka sekce politiky bydlení MMR Milena Brožová.
Třetinový propad by se podle odhadů letos již opakovat neměl, stejně tak ale nelze čekat významný nárůst v počtu poskytnutých hypoték.
Hypotéky budou (možná) výhodnější
Některé finanční ústavy se nyní rozhodly řešit nepříznivou situaci na trhu tím, že hypotéky zatraktivní pomocí slev nebo bonusů a ty pak budou relativně výhodné či výhodnější. Například Hypoteční banka a Wüstenrot hypoteční banka v současnosti vyřizují hypoteční úvěry zdarma, mBank oznámila, že zlevnila hypotéky a nabízí úrokové sazby od 4,5 procenta. Raiffeisenbank zase oznámila, že klienti mohou opět po více než roce získat hypoteční úvěry až do 90 procent hodnoty zastavené nemovitosti.
„Chceme rozhýbat trh s bydlením a odbourat strach lidí z návštěvy banky, když shánějí peníze na nový byt nebo chtějí výhodně refinancovat,“ uvedl generální ředitel mBank Janusz Mieloszyk.
Někde se teď zlevňovat nebude
Na druhou stranu řada bank aktuálně na slevy přistupovat nechce. „Úprava sazeb jakéhokoliv poskytovatele teď na trhu poptávku nezvýší,“ reagoval například šéf Hypoteční banky Jan Sadil na současné spekulace o chystaných krocích bank ke zlevnění hypoték. Podobně se vyjádřili i zástupci České spořitelny. Na druhou stranu ale Hypoteční banka nabízí lidem, kteří o hypotéku zažádají během února, její vyřízení bez poplatku.
Po prázdninách prý hypotéky klesnou, budou možná opravdu výhodné
Průměrný úrok nových hypoték v Česku se koncem loňského roku pohyboval na úrovni 5,6 procenta. Podle odborníků, kteří trh hypoték sledují, by však banky mohly ve druhé polovině roku snížit úroky do intervalu 5,5 až 5 procent. Tak či tak, Češi budou muset letos zapomenout na tak levné hypotéky, jako byly k dostání v roce 2005. Tehdy procentní sazba začínala běžně číslicí 3.
Končí vám fixace?
Mnozí ekonomové míní, že hypotéky by mohly být možná opravu výhodné. Zvláště klienti kterým nyní končí fixace hypotéky se totiž setkávají spíše se zvyšováním sazeb ze strany své banky. Vypršení fixace totiž banky mnohdy využívají k razantnímu zvýšení úrokové sazby. Odborníci doporučují v těchto situacích vyjednávat. Nejprve by měli zákazníci snížení sazby žádat z titulu bezproblémových klientů u své dosavadní banky. Pokud jim nevyjde vstříc, nezaškodí poohlédnout se po nabídkách dalších poskytovatelů hypoték.
Další informace ze světa bydlení a financí ve článku MMR podpoří nájemní byty
Lucie Lukačíková
foto: archiv autora
Publikováno: 9. 2. 2010, Autor: