Za poslední rok se dluhy podniků snížily o 94 miliard. Naopak domácností zvýšily své dluhy o celých 92 miliard korun. Přitom pouze čtyřicet procent Čechů se domnívá, že umí hospodařit s penězi a vždy s nimi dobře vyjdou. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění agentury Median prováděného od června do prosince minulého roku.
Zadluženost domácností stoupá
Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se během února opět zvýšily. Meziměsíčně vzrostly o 2,74 miliardy (0,3 procenta), na konečnou výši dluhu 988,4 miliardy korun. Za poslední rok domácnosti tedy zvýšily své zadlužení o 92 miliard korun (10,3 procenta). Jednodenní vklady domácností vzrostly od ledna o 10,16 miliardy korun na 833,02 miliardy korun, což znamená meziroční nárůst o 88,4 miliardy korun. Vklady domácností s výpovědní lhůtou, mezi které patří například termínované vklady, meziročně stouply o 1,63 miliardy na 454,17 miliardy korun. Proti lednu se ale snížily o 6,7 miliardy korun.
Zadluženost domácností stoupá, ale podniky mají dluhů méně
Naopak podnikům se podařilo dluhy zmenšit o 93,8 miliardy (9,4 procenta) na 908,250 miliardy korun v meziročním porovnání. Meziměsíčně šlo o 9,7 mld. Kč (1,1 procenta). Vyplývá to z údajů zveřejněných Českou národní bankou.
Výzkum ukázal problémy s hospodařením
Agentura Median testovala mezi 7525 tisíci respondentů ve věku 12 až 79 let přístup Čechů k životu na dluh. Z výsledků vyplývá, že 40 procent dotázaných ví, jak hospodařit a s penězi vždy s nimi dobře vyjdou. Naopak 21 procent tvrdí, že s penězi nevyjde. Dalších 36 procent uvedlo odpověď „ani ano, ani ne“.
Zadluženost domácností stoupá, ale Češi se dluhům snaží vyhnout
Z průzkumu dále vyplývá, že se většina Čechů bojí dluhů. Tři čtvrtiny (72 %) dotázaných se snaží jakémukoliv zadlužení vyhnout. Osmnáct procent odpovídajících se k otázce, zda se snaží nebýt zadluženi nevyjádřili ani kladně ani záporně, šest procent odpovědělo, že spíše ne a pouhé dvě procenta odpověděla, že se dluhům nevyhýbají.
Nejhorší je přitom situace ve středních Čechách a Moravskoslezském kraji. „Po středních Čechách je v Moravskoslezském kraji podle našich odhadů nejvíce předlužených lidí,“ řekl ředitel Poradny při finanční krizi David Šmejkal s tím, že desetina klientů poradny z České republiky je právě ze severní Moravy. Měsíčně má poradna okolo 100 klientů z Moravskoslezského kraje.
Další informace ve článku Hypotéka nebo nájem? Není to tak jednoznačné!
autor: Lucie Lukačíková
foto: archiv autora
Publikováno: 20. 4. 2010, Autor: