Bydlet na dobré adrese patří mezi znaky společenské úspěšnosti. Která města jsou nejdražší a kde si smetánka kupuje své apartmány? A kolik za ně platí?
Pokud bychom jako nedražší město na světě označili takové, ve kterém se dokáže cena metru čtverečního obytné plochy vyšplhat do astronomických výšek, pak na prvním místě bude jednoznačně britská metropole Londýn. Na nejlepších adresách ve čtvrtích jako Notting Hill, Knightsbridge či Regent’s Park jsou totiž zájemci schopni zaplatit až 36 tisíc dolarů (720 tis. korun) za metr čtvereční .
Druhé a třetí nejdražší bydlení na světě
Druhým nejdražším městem je New York, neboť byty na Manhattanu se prodávají kolem 23 tisíc dolarů (460 tis. korun) za metr a jejich nabídka je velmi omezená. Jen o něco méně jsou bohatí lidé ochotni utrácet v Moskvě. V jejím historickém jádru ceny luxusních apartmánů dosahují hranice 20 tisíc dolarů (400 tis. korun).
Žebříček nejdražšího bydlení na světě
Podle ceny za metr čtvereční bydlení jsou za další nedražší počítány tyto metropole: Paříž (18 tisíc dolarů), Barcelona (10 tisíc dolarů), Ženeva (9,5 tisíc dolarů), Madrid (9 tisíc dolarů), Curych (9 tisíc dolarů), Praha (6,5 tisíc dolarů) Mnichov (6 tisíc dolarů), Frankfurt (5 tisíc dolarů), Berlín (4,5 tisíc dolarů).
Města jako Londýn, New York či Moskva představují tradiční sídla ekonomické i politické moci. A to je podle průzkumů také důvod, proč přitahují ekonomickou elitu. Oproti tomu Paříž nebo Barcelona lákají svou romantickou atmosférou, podobně jako mnohem levnější Praha. Ženeva či Curych nabízí spíše profesionální prestiž, která dodává lesk vizitkám businessmanů.
Podívejte se do jednoho takového luxusního bytu v Paříži!
Red.
Foto archiv redakce
Publikováno: 2. 6. 2010, Autor: