reklama

Když se vám po majetku prožene vodní živel

Pokud jste se vy nebo vaši blízcí stali obětmi rozzuřeného vodního živlu,tak jste nejspíš po odeznění prvního šoku začali přemýšlet, co dál se životem a kde sehnat prostředky na obnovu majetku. Máme pro vás pár cenných rad, který se týkají pojištění a jeho plnění.

Pokud jsme pojištěni můžeme spoléhat na pomoc z pojistného plnění. Ale pozor, není pojistka jako pojistka. Zejména v minulosti většina pojišťoven nabízela, a některé tak činí do dnes, pojištění na „výběrové“ druhy pojistných událostí. Mělo to a má to ono kouzlo, že klient ušetřil pár stokorun a spíše si smlouvu uzavřel, než kdyby platil pojištění na všechna rizika. A tak vzniká malér – dům nebo byt je sice pojištěný, ale jen třeba na požár a vichřici, případně na vyloupení. Při uzavírání smlouvy klient nepočítal s tím, že tak daleko od řeky nebo potoka, by mohla voda poškodit jeho majetek.

Bohužel v posledních letech se poměrně často stává, že jsou vodou poškozeny objekty u kterých to nikdo nepředpokládal. Proto je dobré smlouvu si zkontrolovat, a případně nechat doplnit, nebo celou přepracovat, protože domek, který jste před pár lety koupili za 200 tisíc, dnes po povodni za tuto částku ani neopravíte. A kdyby jste měli stavět stejně velký nový, tak nebude stačit ani milión a půl.

Při rozsáhlých škodách většina velkých pojišťoven, jako je například Česká pojišťovna, či Kooperativa a další vysílají, ač to není jejich povinností, do zasažených oblastí své pracovníky, kteří na místě pomáhají celou věc řešit.

Máte-li uzavřenou pojistku a chcete-li urychlit vyřízení, je dobré rozsah škody co nejlépe zdokumentovat, aby bylo patrné o co vše vás voda připravila. Vyfotografovat, natočit na video. I když naprostá většina lidí je slušná a poctivá, přesto se najdou vykukové, kteří by si chtěli „přilepšit“. Pak je tu pro ně jeden důležitý vzkaz. Pojišťovny mají značně kvalitní vyškolené pracovníky, mnohdy s kriminalistickou praxí, kteří jsou schopni takové jednání odhalit a dokázat. Nu a v takovém případě se jedná o pojistný podvod, na který se pohlíží jako na trestný čin a ten má i příslušnou sazbu trestu odnětí svobody.

Ani když přijdeme při pojistné události o doklady, nebo pojistku jako takovou, není nic ztraceno. Stačí když se obrátíte na tu svoji pojišťovnu, a tam podle vašich indicií smlouvu najdou – ani si nemusíte pamatovat její číslo. Pojišťovny si od smluv pořizují a archivují kopie, ve většině případů dnes již i elektronicky. A tak se dá smlouva a její obsah či rozsah poměrně snadno dohledat.

Horší je, když nemovitost, nebo byt není pojištěn, nebo je pojištěn na jiná rizika. Legislativa i státní kasa moderní společnosti, sice pro takové případy počítá s nějakou formou hmotné pomoci, pro kterou se vžil, poněkud nesmyslný název „odškodnění“. Ale ono odškodnění je, a vždy bude, „málo“ a nedostatečné!  Peněz není nazbyt, a navíc stát přece nezpůsobil onu příslušnou pohromu. Tak za co by měl odškodňovat? Stát v takových případech bere na sebe, víceméně dobrovolně, jakousi charitativní roli pomoci svým občanům – daňovým poplatníkům. Nic víc. Ty tam jsou doby „společného vlastnictví“ výrobních prostředků či socialistické péče nájemníků o dům, ve kterém bydlí. Takovým nešťastníkům nezbývá než popřát, aby to co nejlépe zvládli, a na nic nečekali a  aby si opravené obydlí co nejrychleji a řádně pojistili.

Bohužel až mnoho lidí se přesvědčilo, že prastaré moudro nějak nefunguje : „Blesk dvakrát do stejného místa neuhodí“. Blesk možná ne, ale voda ano ! Měli se možnost o tom přesvědčit lidé na severu Čech i Moravy, ale i na jihu Čech a všude možně jinde … i během jednoho týdne byli třikrát vytopeni.

Milan Vladyka
pojišťovací specialista

Foto: regionycr.cz

Publikováno: 24. 8. 2010, Autor: