Skončit školu a osamostatnit se nebo si přivydělávat a odstěhovat se od rodičů už v průběhu studií – mladí lidé se pouští do vlastního bydlení mnohem dřív než kdysi. A developeři si toho všimli, proto je většinou bytů velikosti 1 nebo 2+kk dostatek. Kde je ale pořídit? A jak je co nejlevněji vybavit?
Bydlet ve svém je výhodnější než v podnájmu – to už si většina mladých dokázala spočítat. Díky možnosti hypotéky a často i ochotě rodičů se proto do nových bytů stěhují téměř po houfech. Ve výsledku totiž mnohdy zaplatí za hypotéku a služby stejné peníze jako za pronájem. A peníze místo cizímu majiteli bytu házejí do své vlastní kapsy.
Startovací bydlení v centru nebo na okraji města?
Mladí lidé většinou díky škole nebo práci fungují v centru měst, ostatně právě tam je i zábava. Až na výjimky jsou ale centra zastavěná a nové byty se staví hlavně v okrajových částech, kde ještě zbylo místo. To ale vůbec není na škodu.
Barevné cihlové bytové domy většinou rostou tam, kam bez problémů dosáhne městská doprava a kde se najde kromě supermarketu i školka nebo škola, a díky kraji města je tam blízko do přírody. Ač to může znít těm, co právě vystřelili z lavic, učeben a poslucháren zvláštně, v budoucnu se právě tyhle instituce a zeleň v okolí budou perfektně hodit.
Startovací bydlení na několik let
Byty se ale staví i ve vesnicích poblíž větších měst a jejich výhodou je výborná cena. Mladí lidé ale většinou potřebují spojení do centra doslova ve dne v noci, proto je třeba dopředu počítat s omezenějšími, mnohdy vlakovými nebo autobusovými spoji. Bydlet za městem někdy skutečně vyžaduje auto, proto tuto variantu také dobře zvažte.
Byt v centru mladí ocení zejména v prvních letech po škole, má obrovskou výhodu – všude je blízko. S rodinou se ale bude většina chtít stěhovat za klidem, proto je třeba zvážit všechna pro a proti. Startovací bydlení ale většinou vydrží zhruba do tří let prvního dítěte, pak už je třeba byt o jednom nebo dvou pokojích vyměnit za větší.
Levné vybavení pro startovací bydlení
Při vybavování bytu přemýšlejte nad tím, co se vám bude hodit i později. Nemá smysl pořizovat velké obývací stěny na míru – za prvé je sami nebudete ani potřebovat a za druhé už delší dobu nejsou v módě. Naopak, co upotřebíte i později, jsou rozmanité nízké skříňky, které obývací stěnu v posledních letech nahradily, a které můžete kombinovat a stavět podle jakéhokoliv tvaru pokoje.
Určitě zvolte i kvalitní postel, rošt a matraci, do spaní se totiž rozhodně vyplatí investovat. Sedačku si ale můžete dovolit levnější, díky možným návštěvám se vyplatí rozkládací. Pořiďte si spoustu polštářů a malých „bobků“, které můžete kdykoliv vytáhnout zpoza dveří, přijde-li větší návštěva.
Šikovní pomocníci a barvy pro dobrou náladu
Nekupujte zbytečně nábytek na míru, pokud nechcete v bytě strávit desetiletí a zároveň nemáte peněz nazbyt. Použijte přenosné věšáky, tyče, umělohmotné, papírové nebo proutěné boxy a krabice, rozdělte prostor panely z papíru nebo textilu. Ty navíc dokážou byt doplnit i barevně.
A právě barvy jsou tím, na čem nemusíte šetřit vůbec. Dodají bytu útulnost a specifičnost, budete se v něm cítit dobře. Přitom vymalování bytu moc nestojí, důležitější je vaše chuť do práce a odhodlání. Nebojte se ani tapet nebo závěsů a záclon v různých barvách. I levně vybavený byt tak dostane atmosféru a náladu, kterou můžete podtrhnout i originálními doplňky.
Martina Tlachová
Foto:doming.cz, byty-nemovitosti.cz, freshome.com, roomdecoratingideas.net, apartmenttherapy.com, channel4.com
Publikováno: 27. 9. 2010, Autor: